Umisťování OZE je nutné urychlit. Bez zapojení místních obyvatel a ochrany přírody se to neobejde.

Tisková zpráva asociace ekologických organizací Zelený kruh

 

Umisťování OZE je nutné urychlit. Bez zapojení místních obyvatel a ochrany přírody se to neobejde

 

 

středa, 31. července 2024

 

Dnes končí meziresortní připomínkové řízení k zákonu o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie. Ekologické organizace z asociace Zelený kruh návrh zákona vítají, jelikož stagnující výstavbu větrných elektráren je nutné zásadně urychlit. Bez toho nemůže být dosaženo cílů pro obnovitelné zdroje a rychlejší snižování spalování fosilních paliv, které jsou hlavními příčinami klimatické krize. Oblasti pro urychlenou výstavbu OZE je však potřeba vymezit v souladu se zájmy ochrany přírody a v konzultaci s obcemi a místními obyvateli.

 

Zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie je implementací směrnice o obnovitelných zdrojích Renewable Energy Directive (resp. její novely RED III). Směrnice ukládá členským státům mimo jiné, vymezit právě “akcelerační zóny”, tedy území, kde bude trvat povolování projektů OZE maximálně 12 měsíců. Ukládá zrychlit povolování i mimo tyto zóny a to na maximálně 24 měsíců. V rámci meziresortním připomínkovém řízení sestavil Zelný kruh své odborné vyjádření. Připomínky směřují k faktické funkčnosti oblastí a tomu, aby povolování trvalo skutečně maximálně jeden rok. Dále je potřeba nastavení závazného procesu posouzení navržených oblastí z hlediska dopadu na přírodu a životní prostředí lidí, a to za účasti veřejnosti.

 

Ekologické organizace vychází ze společné pozice Zeleného kruhu, Klimatické koalice a WWF Česká republika [1], která uvádí, že co nejrychlejší a největší rozvoj obnovitelných zdrojů je jednou z podmínek, aby ČR posílila energetickou bezpečnost země a zároveň naplnila svůj podíl v rámci úspěšné snahy zastavit antropogenní změnu klimatu na relativně bezpečnou úroveň. Transformace české i evropské energetiky na bezuhlíkovou není proveditelná bez rozsáhlé výstavby solárních a větrných elektráren, bez udržitelného využívání energie biomasy a také bez ostatních obnovitelných zdrojů. Stejně důležitá je rovněž ochrana ekosystémů i krajiny v ČR jako součást řešení kritického úbytku biodiverzity, pohlcování uhlíku i zajištění obživy lidí.

 

Petra Kolínská, ředitelka Zeleného kruhu, říká: Zelený kruh se v připomínkovém řízení zaměřil na splnění klíčových požadavků evropské směrnice RED III. Kromě opatření, které zajistí zkrácení povolovacího procesu na jeden rok, je to plnohodnotné zapojení místních obyvatel do povolovacího procesu a závaznost výsledků posouzení dopadů na životní prostředí.” 

 

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká: “Jako ekologická organizace zabývající se ochranou přírody i klimatu podporujeme razantní zrychlení výstavby zejména větrných elektráren, protože jsou nutnou součástí řešení změny klimatu, která ohrožuje jak lidstvo, tak přírodu. Zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů je potřebný a fungovat bude v případě, pokud stát, kraje a obce pro rychlou výstavbu vymezí ve spolupráci s místními lidmi území s minimálním dopadem na ochranu přírody.”

 

Jaroslav Bican, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, říká“Výstavbu obnovitelných zdrojů často provází odpor místních obyvatel. Nastavení akceleračních zón je nejenom velkou příležitostí rozvoj solárních a větrných elektráren urychlit, ale rovněž formou konzultací a veřejné diskuze obce a místní lidi do nastavení akceleračních zón vtáhnout. Mohou se tak identifikovat dopady rozvoje obnovitelných zdrojů, kterým se pak můžeme vyhnout nebo je minimalizovat.”

 

Kontakty:

Petra Kolínská, Zelený kruh, 776 552 022, petra.kolinska@zelenykruh.cz

Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz  

Jaroslav Bican, Greenpeace ČR, 773 721 237, jaroslav.bican@greenpeace.org

Eva Pernicová, tisková mluvčí Hnutí DUHA, 734 770 020, eva.pernicova@hnutiduha.cz

 

Poznámky pro editorky a editory:

[1] https://zelenykruh.cz/wp-content/uploads/2023/03/Pozice_ZK_a_KliK_rozvoj_OZE_a_ochrana_prirody_2023_01_30.docx.pdf