Riziko pro jaderný tendr - zkušenosti jeho účastníků jsou problematické nebo nedostatečné
Společná tisková zpráva k Nuclear Energy Conference2024
Riziko pro jaderný tendr - zkušenosti jeho účastníků jsou problematické nebo nedostatečné
Středa 19. června 2024
Účastníci tendru, na jehož základě hodlá Česká republika a ČEZ investovat stovky miliard korun do výstavby jednoho až čtyř nových jaderných bloků, rozhodně nejsou v optimální kondici. Experti, kteří EDF, KHNP a Westinghouse dlouhodobě sledují v jejich domovských zemích, soudí, že firmy dosud nevyřešily zásadní problémy, které zkomplikovaly jejich nedávné projekty.
Společnost Westinghouse, která je formálně stále účastníkem tendru, má jako jediná k dispozici plnohodnotné referenční projekty reaktoru AP1000. Zejména ve Spojených státech však došlo k razantnímu nárůstu nákladů na výstavbu, který vedl k bankrotu firmy. Francouzská státní společnost EDF nabízí v České republice reaktor EPR1200, který zatím nebyl nikde na světě postaven. Zkušenosti s výstavbou větších reaktorů EPR ve Velké Británii, ve Finsku či v domovské Francii rovněž ukazují na významné prodražení a zpoždění projektů. Prvním svého druhu by byl také reaktor APR1000 nabízený společností korejskou KHNP, která navíc nemá žádnou zkušenost s výstavbou v Evropě ani ve Spojených státech.
Příspěvky expertů byly předneseny na dnešní Nuclear Energy Conference 2024 „Rizika české jaderné zakázky století“, kterou pořádaly Hnutí DUHA, Calla a Jihočeské matky.
Prezentace a videozáznam vystoupení vystupujících budou v následujících dnech dostupné na internetových stránkách konference https://nec2024.jadernaenergetika.eu.
Z příspěvků přednášejících vybíráme:
Tim Judson, ředitel Nuclear Information and Resource Service dnes řekl:
„Země plánující výstavbu jaderných reaktorů by měly být velmi opatrné při jednání se společností Westinghouse o reaktoru AP1000. Westinghouse se netají tím, že nemůže převzít odpovědnost za zvyšování nákladů a zpoždění výstavby. Společnosti Westinghouse se nepodařilo vytvořit spolehlivý dodavatelský řetězec pro výrobu klíčových součástí a konstrukčních celků. Závislost na lokálních výrobcích, kteří nemají s reaktorem AP1000 zkušenosti, může vést k podobným výsledkům jako ve Spojených státech, kde byla výstavba dvou reaktorů ukončena, a dva další byly postaveny za cenu o 21 miliard dolarů vyšší, než bylo původně odsouhlaseno.“
Yves Marignac, energetický konzultant Institut négaWatt uvedl:
„Francouzský jaderný průmysl připravuje řadu nových projektů ve Francii i v zahraničí, přestože čelí nebývale vážným technickým i finančním problémům. To se týká i reaktorů EPR1200, které EDF nabízí České republice, třebaže zatím nebyly vyzkoušeny. Vzhledem k současným zkušenostem se domnívám, že EDF nedokáže garantovat kvalitu dodávek, časový plán ani náklady na výstavbu.“
Jeong Yoon Lee, prezident Nuclear Safety and Future doplnil:
„APR1000 není vyzkoušený typ reaktoru, který by splňoval evropské bezpečnostní požadavky. Půjde o odlišný projekt ve srovnání se vším, na čem se firma dosud podílela. KHNP se tak patrně setká s řadou pokusů a omylů a projekt v České republice pro ni bude velkou výzvou. Není jisté, zda firma dokáže potíže překonat.“
Kontakty:
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA,
tel.: 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, energetický konzultant Calla - Sdružení pro záchranu prostředí,
tel.: 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz
Eva Pernicová, tisková mluvčí Hnutí DUHA,
tel.: 734 770 020, eva.pernicova@hnutiduha.cz
- Pro psaní komentářů se přihlaste.
|