Průmysl i ekologické organizace požadují zákaz prodeje uhelných kotlů. Proti jsou těžaři a ODS
Proti návrhu zákazu prodeje nových kotlů a kamen na uhlí od 1. ledna 2025 se v meziresortním připomínkovém řízení k novele zákona o ochraně ovzduší [1] postavili zástupci firem těžících uhlí (Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů), Úřad vlády ČR a Hospodářská komora ČR. Ostatní ministerstva, kraje či asociace obcí návrh zákazu nezpochybňují. Svaz průmyslu a dopravy ČR pak zákaz dokonce výslovně podporuje a navrhuje jeho zpřísnění i na kotle umožňující spalování kombinaci uhlí a biomasy. Také ekologické organizace v připomínkách skrze svoji asociaci Zelený kruh návrh předložený ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem podpořily. Navrhují však také stanovit zákaz spalování uhlí v kotlích a kamnech od roku 2033.
Návrh zakázat prodej nových uhelných kotlů a kamen je podle ekologických organizací zodpovědný krok. Stejně tak je nutné zakázat jeho spalování od roku 2033 a upustit od protichůdných kroků, jako je prodloužení jeho těžby na velkolomu Bílina. Uhlí pro domácí kotle bude již brzy velmi drahé a následně z důvodu útlumu těžby nedostupné. Ukončení prodeje nových uhelných kotlů a kamen je logickou reakcí na blížící se konec tohoto způsobu vytápění.
Z ekonomických důvodů se totiž očekává ukončení provozu uhelných elektráren a tepláren kolem roku 2030 [2] či nejpozději 2033, jak uvádí vládou schválená Východiska státní energetické koncepce [3]. S nimi by zanikla i těžba hnědého uhlí, neboť nelze těžit jen výhřevné uhlí pro domácnosti. Uhlí se teprve po vytěžení rozděluje na nejméně kvalitní energetické, teplárenské a nejvýhřevnější tříděné pro domácnosti. Od roku 2027 navíc výrazně vzroste cena tříděného uhlí pro domácnosti, neboť dojde ke schválenému rozšíření systému emisních povolenek z velkých elektráren a tepláren i na dodavatele fosilních paliv pro malé kotle a kamna [4].
Spolu s omezováním spalování uhlí v domácích kotlích, teplárnách a elektrárnách musí nadále fungovat státem podporované a dostupné zateplování domů a instalování obnovitelných zdrojů od kotlů na biomasu, přes tepelná čerpadla až po solární panely na střechy. V pátek oznámené rozšíření programu, aby pomohl se zateplováním seniorům v bytových domech jde správným směrem, ale je nutné cítit i na další nízkopříjmové domácnosti [5].
Ministerstvo životního prostředí také navrhuje zvýšení poplatků za znečišťování ovzduší z velkých spalovacích zařízení od roku 2025 o třetinu oproti současným sazbám. Ekologické organizace ve svých připomínkách žádají zvýšení poplatků na dvojnásobek od roku 2025 a následný postupný růst o pět procent ročně. Ekologické organizace také oceňuji také záměr MŽP zavést novelou povinnost ohlašování výsledků kontinuálního měření emisí, a to elektronicky v téměř reálném čase prostřednictvím informačního systému kvality ovzduší a rozšíření povinnosti kontinuálního měření emisí na další stacionární zdroje.
Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká:
“Stejně jako Svaz průmyslu a dopravy ČR i my souhlasíme s Ministerstvem životního prostředí, že je potřeba zakázat prodej nových uhelných kotlů a kamen od roku 2025. Tříděné uhlí - jehož spalování poškozuje zdraví lidí - bude brzy velmi drahé a následně fakticky nedostupné. Lidé by tedy zbytečně vyhazovali peníze. Je smutné, že se ODS nedívá ani pár let dopředu a raději hledí do minulosti spolu se zástupci firem těžících uhlí. Naopak ministerstvo životního prostředí a celá vláda by se měly dívat ještě dále do budoucnosti a zakázat i samotné spalování uhlí do roku 2033.”
Poznámky pro editorky a editory:
[1] https://odok.cz/portal/veklep/material/pripominky/ALBSCRGHEMYG/
- Pro psaní komentářů se přihlaste.
|