Černá stavba v srdci Lužických hor stále stojí. Od výzvy k jejímu odstranění přitom uběhly už dva roky
V Chráněné krajinné oblasti Lužické hory vznikla na jaře 2020 nelegální stavba. Dva roky po zveřejnění celé kauzy Hnutím DUHA a výzvě k odstranění stavby Správou CHKO Lužické hory, je srub stále na místě. Jeho stavebník opakovaně žádá stavební úřad v České Kamenici o dodatečnou legalizaci objektu, ačkoliv ten už jednou řízení pro nedodání potřebných povolení zastavil. Podle Hnutí DUHA Šelmy by měl úřad v souladu se zákonem další snahy o legalizaci nepovolené stavby v chráněném území ukončit a stavebníkovi nařídit její odstranění.
Srub s verandou, který jeho stavebník zpočátku označoval za myslivecké zařízení, vyrostl bez vědomí úřadů, správců lesa či chráněného území v těsné blízkosti nejpřísněji chráněné I. zóny CHKO. V dřívějších letech byl na stejné lokalitě dokonce potvrzen výskyt chráněných vlků. Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím Hnutí DUHA Šelmy zjistilo, že stavební úřad v České Kamenici už v srpnu 2021 řízení o dodatečné legalizaci stavby zastavil pro nedodání potřebných povolení. Stavebník se ale proti rozhodnutí úřadu odvolal. Toto odvolání bylo letos v červenci zamítnuto Krajským úřadem Ústeckého kraje.
I přesto se stavebník místo nápravy situace rozhodl celý proces s kosmetickými úpravami opakovat a ještě v červenci znovu požádal o dodatečnou legalizaci stavby. K té by mimo jiné potřeboval taky souhlas se stavbou od Správy CHKO Lužické hory, kterou ale podle jejích zástupců za celou dobu trvání obou správních řízení ani jednou nekontaktoval. Podle Hnutí DUHA Šelmy proto stavební úřad v takové situaci neměl souhlasit s otevřením dalšího řízení o dodatečnou legalizaci stavby. Stavební úřad totiž nemá povinnost žádosti o nové řízení vyhovět, zvlášť, když v případu nenastaly oproti předchozímu řízení žádné významné změny. „Stavebník zahájil rozvleklou byrokratickou bitvu, pomocí které se jen snaží oddálit napravení problému - tedy odstranění srubu. Tím ale jen zbytečně přetěžuje státní správu. Zatímco běží správní řízení, pro které se stavebník ani nesnaží sehnat potřebná povolení, srub v nitru chráněné oblasti je nejspíš pravidelně využíván, ačkoliv tu především nikdy neměl stát,“ uvedl Radek Kříček z Hnutí DUHA Šelmy, který na černou stavbu v roce 2020 upozornil.
Zarážející je také změna postoje státního podniku Lesy ČR (LČR). Srub vznikl v honitbě, kterou LČR pronajímají mysliveckému sdružení, jehož členem je sám stavebník. V dopise Hnutí DUHA z roku 2020 LČR uvedly, že s dodatečnou legalizací souhlasit nebudou. Navzdory tomu a navzdory dosavadním průběhům řízení ale LČR v roce 2021, v zastoupení tehdejšího oblastního ředitele Pavla Rusa, uzavřely smlouvu o budoucí kupní smlouvě, podle které se chystají objekt v případě legalizace za 1 Kč odkoupit. Odkup by pak stavebníkovi srubu zřejmě umožnil v rámci pronájmu honitby objekt i nadále využívat
- Pro psaní komentářů se přihlaste.
|