Hospodářský výbor Sněmovny nepodpořil návrhy na chytrou a levnou podporu pro solární elektrárny

Novela zákona o podporovaných zdrojích energie (zákon č. 165/2012 Sb.) má zavést moderní systém provozní podpory pro nové projekty obnovitelných zdrojů energie (OZE) a ukončit tak roky stagnace tohoto perspektivního odvětví výroby elektřiny. Hospodářský výbor však na dnešním jednání nepodpořil pozměňovací návrhy poslance Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a Petra Dolínka (ČSSD), které by umožnily podporovat i solární elektrárny, přestože novela kvůli tomu od začátku čelí široké kritice. Solární energetika je přitom nejdostupnější a nejperspektivnější OZE v Česku. Na dnešním jednání vystoupil před poslanci i ministr průmyslu Karel Havlíček, který poslance od podpory solární energetiky zrazoval.


Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů u nás již řadu let stagnuje. Bez zavedení moderního systému provozní podpory pro solární elektrárny pomocí aukcí pro velké projekty a tzv. zelených bonusů pro menší projekty (například obcí, zemědělců či malých firem) Česko promrhá svůj potenciál pro rozvoj tohoto čistého domácího zdroje elektřiny a také nebude schopno splnit své klimaticko-energetické cíle k roku 2030 [1]. Poslanecká sněmovna bude o novele dále jednat ve 2. čtení, pravděpodobně v průběhu dubna. Odmítnuté pozměňovací návrhy mohou poslanci znovu předložit a plénum Sněmovny je může schválit na 3. čtení.


Tomáš Jagoš, expert na obnovitelné zdroje a komunitní energetiku Hnutí DUHA, řekl:

“Je chybou, že dnešní jednání Hospodářského výboru nepřineslo ve vztahu k podpoře solární energetiky žádnou změnu a i nadále tak platí, že nejperspektivnější obnovitelný zdroj energie v Česku - solární energetika - zůstává stranou zájmu. Podíl na dnešním nepříznivém výsledku má bezesporu ministr průmyslu Karel Havlíček, který opakovaně poslance Hospodářského výboru solární energetikou straší. Proti podpoře solární energetiky v zákoně vystoupil již na jednání Hospodářského výboru před 14 dny a i dnes se jednání kvůli solárním elektrárnám zúčastnil. Přitom zájem ze strany obcí a měst je značný. Avšak větrné nebo malé vodní elektrárny, které novela zahrnuje, si s ohledem na  přírodní podmínky může dovolit jen menšina z nich. Slunce však svítí všude a není jediná obec v Česku, která by z obecních solárních elektráren neměla prospěch. Doufám, že plénum Poslanecké sněmovny to vyhodnotí jinak, než Hospodářský výbor a potřebné změny v novele zákona podpoří ve 3. čtení”


Poznámky:

 

[1] Provozní podpora pro nové projekty OZE skončila na konci roku 2013 jako reakce na solární boom z let 2009-2010. Od té doby v Česku rozvoj OZE stagnuje.