Poslanec ODS navrhuje tunel na státní suroviny
Na výboru byli pro i poslanci ČSSD, SPD, TOP09 a STAN
Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny včera večer hlasoval o novele horního zákona a většina poslanců [1] bohužel podpořila pozměňovací návrh poslance Ivana Adamce (ODS), který - pokud bude skutečně schválen - zamezí státu zvyšovat dostatečně rychle poplatky ze státem vlastněných nerostů těžených soukromými firmami. V případě hnědého uhlí by to znamenalo pokračování úniku miliard korun do daňových rájů [2]. Kritické by to bylo bylo například u lithia a dalších strategických surovin, kde by stát nemohl reagovat na vývoj cen na trhu a rychle přicházel o peníze.
Poslanci také bohužel většinově podpořili návrh poslance Petra Dolínka (ČSSD), který posunuje povinnost těžařů uhlí uložit peníze na sanace a rekultivace po těžbě (které mají nyní pouze virtuálně v účetnictví) na svůj speciální vázaný účet. Místo do poloviny roku 2022 by měli tuto povinnost až v polovině roku 2030. Poslanci ČSSD, SPD, ODS a části ANO tak napomáhají například Severní energetické Pavla Tykače, aby mohla v roce 2024 ukončit těžbu na velkolomu ČSA bez dostatku peněz na řešení škod, které způsobila. Celkově může stát přijít až o 3,8 miliardy korun jen za hnědé uhlí [3].
Adamcův pozměňovací návrh říká, že poplatek z vytěženého nerostu by se mohl od roku 2022 (kdy vyprší současné pětileté moratorium na zvyšování poplatků) zvyšovat maximálně o 10 procent ročně. V případě hnědého uhlí (kdy je současný pro stát nespravedlivý poplatek 3 % tržní ceny a zvýšit by jej bylo potřeba na 10 % tržní ceny) by toto zvýšení nemohlo proběhnout okamžitě, ale muselo by probíhat postupně 13 let. V případě lithia by maximálního poplatku (10 % tržní ceny) zvyšování skončilo za 29 let. V dobu by už peníze byly dávno pryč.
Dvě analýzy, které zadalo Hnutí DUHA, však ukazují, že hnědouhelné firmy zvládnou jak odvádět spravedlivý, 3x vyšší poplatek z vytěženého uhlí [4], tak převést dlužné částky na vázané účty na sanace a rekultivace [5].
Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:
“Tunel do státního majetku začal včera na Hospodářském výboru vrtat poslanec ODS Ivan Adamec. Jeho pozměňovací návrh k novele horního zákona by zamezil státu zvyšovat těžební poplatky u surovin, kde už nyní stát kvůli moratoriu za svůj majetek dostává směšnou almužnu. Právě novela horního zákona tomu má učinit přítrž, ale Adamcův pozměňovací návrh chce tunelování naopak pojistit. Skandální je, že jej na výboru podpořili poslanci ČSSD, SPD a KSČM, tedy ze stran, které před volbami slibovaly, že zajistí zisk státu z nerostných surovin. Druhým tunelem - přesně na míru pro Pavla Tykače - je návrh poslance Petra Dolínka, který posouvá datum povinného uložení peněz na rekultivace po těžbě z roku 2022 na rok 2030, tedy 6 let po skončení těžby na hnědouhelném velkolomu ČSA.”
Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Aleš Miklík, tiskový mluvčí Hnutí DUHA, 604 131 131, ales.miklik@hnutiduha.cz
Poznámky:
[1] Konkrétně šlo o poslance Jana Bauera (ODS), Jana Birkeho (ČSSD), Jiřího Bláhu (ANO), Petra Dolínka (ČSSD), Radima Fialu (SPD), Jiřího Kohoutka (SPD), Helenu Langšádlovou (TOP09), Leo Luzara (KSČM), Kěvtu Matušovskou (KSČM), Vojtěcha Muzara (ODS) a Petra Pávka (STAN).
Návrh naopak nepodpořili: Milan Feranec (ANO), Martin Jiránek (Piráti), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Pavel Juříček (ANO), Martin Kolovratník (ANO), Roman Kubíček (ANO), Ondřej Polanský (Piráti). Pavel Pustějovský (ANO), Pavel Staněk (ANO)
[2] Analýza výročních zpráv českých hnědouhelných společností zase odhalila, že nízké poplatky z vytěženého hnědého uhlí byly doprovázeny enormními výplatami dividend. Šlo celkem o více než 42 miliard korun. Většinu vyplatily svým majitelům společnosti bývalé Mostecké uhelné Pavla Tykače a jeho společníků. Tyto firmy poslaly svým majitelům 22 miliard korun, zatímco státu odvedly na těžebních poplatcích jen 0,7 miliardy. Mateřská firma Pavla Tykače sídlí v daňovém ráji na Kypru. https://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2020/04/shrnuti_a...
[3] Jedná se o částku, kterou ještě nepřevedly na vázané účty společnosti Severní energetická, Vršanská uhelná a Sokolovská uhelná. Společnost Severočeské doly (ze skupiny ČEZ) již má svoje rezervy v pořádku.
[4] https://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2020/04/shrnuti_a...
[5]
https://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2020/04/shrnuti_a...
|