Česká republika má možnost udělat konkrétní krok k ochraně klimatu
Hnutí DUHA navrhuje, aby v plánu byly představeny i mechanismy podpor pro obecní obnovitelné zdroje, které v úspěšných zemích pomáhají rozvoji celého sektoru. Právě zařazení tohoto užitečného nástroje může posunout český plán blíže k naplnění doporučeného cíle (dosáhnout 23% podílu obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě do roku 2030 [3]).
Česká republika musí převzít svůj díl odpovědnosti za snižování skleníkových plynů i v návaznosti na aktuální summit OSN. Pouze navýšením cíle v obnovitelných zdrojích může plán naplnit svůj smysl a přispět k omezení dopadů klimatických změn na relativně snesitelné úrovni podle Pařížské klimatické dohody.
Tomáš Jagoš, expert na obnovitelné zdroje a komunitní energetiku Hnutí DUHA, řekl:
“Česká republika nemá lepší možnost k výraznému omezení emisí skleníkových plynů, než odstavit uhelné elektrárny. Do diskutovaného roku 2030 lze odstavený výkon nahradit pouze dvěma nízkoemisními řešeními - omezením vývozů a rozvojem obnovitelných zdrojů. Není divu, že první doporučení Evropské komise k našemu plánu se týká navýšení cíle pro podíl obnovitelných zdrojů v roce 2030. Česká republika by v příštích letech měla využít především příležitosti, které má v nevyužitém potenciálu větrných a solárních elektráren.”
Kontakty:
Tomáš Jagoš, energetický expert Hnutí DUHA, 773 778 837, tomas.jagos@hnutiduha.cz
Poznámky:
[1] https://www.consilium.europa.eu/en/meetings/tte/2019/09/24/
[2] Viz tiskovou zprávu Hnutí DUHA z 18. 6. 2019 http://www.hnutiduha.cz/aktualne/budte-mnohem-ambicioznejsi-vzkazuje-evropska-komise-v-hodnoceni-ceskeho-klimaticko
[3] https://ec.europa.eu/energy/en/topics/energy-strategy-and-energy-union/g...
Podpořeno Ministerstvem životního prostředí,
Tisková zpráva nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
|