Nová studie: Německý odklon od uhlí téměř nezdraží elektřinu, průmysl dokonce ušetří
V Česku se má o konci uhlí začít jednat příští týden
Německý energeticky náročný průmysl bude díky odklonu od uhlí platit v roce 2030 o 12 haléřů za kWh méně, pro německé domácnosti pak stoupne cena za kilowatthodinu o pouhé procento, než pokud by se dál spalovalo uhlí a nerozvíjely se obnovitelné zdroje. Zjistila to nová studie [1] odborné společnosti Agora, která podrobně propočítala dopady konkrétních doporučení v obsáhlé závěrečné zprávě německé uhelné komise.
Německo plánuje dle doporučení této komise ukončení těžby a spalování uhlí do roku 2038 či už 2035 a odstavení uhelných elektrárenských bloků o celkovém výkonu 12 GW (z celkem 41 GW) do konce roku 2022 [2]. Studie vychází z toho, že v roce 2030 již budou vypnuty dvě třetiny uhelných elektráren a podíl obnovitelných zdrojů na celkové výrobě energie bude 65 % (dnes je to 33 %) a srovnává tento plán se scénářem, kdy by k tomu nedošlo.
Státní uhelnou komisi založila i česká vláda [3] a její první jednání má být příští týden v pondělí (26. srpna). Ekologické organizace prosazují, aby měla za cíl také doporučení konkrétního data konce uhlí v ČR, nastavení harmonogramu zavírání uhelných elektráren a konkrétních řešení k dosažení těchto cílů [4]. varují zároveň před nevratnými kroky - jako je prodej uhelné elektrárny ČEZ Počerady Pavlu Tykačovi, udělení rozsáhlých úlev z povinnosti chránit zdraví pro uhelnou elektrárnu Chvaletice či rozšíření hnědouhelného velkolomu Bílina - které povedou k delší závislosti na spalování uhlí [5].
Studie respektované výzkumné instituce Agora ukazuje, že klíčovou roli v prevenci nárůstu cen elektřiny hraje plánovaný rozvoj domácích obnovitelných zdrojů energie, které zajistí dostatek levné silové elektřiny na trhu. Obnovitelné zdroje také dle studie mají zajistit, že Německo zůstane čistým vývozcem elektřiny i přes současné zavírání uhelných a jaderných elektráren.
Česká republika je - stejně jako Německo - v první desítce světových exportérů elektřiny [6]. Vzhledem k tomu, že neplánuje uzavírat stávající jaderné reaktory, mohla by už nyní odstavit třetinu uhelných elektráren. Všechny uhelné elektrárny je možné postupně odstavit v případě rozumného rozvoje obnovitelných zdrojů do roku 2030, jak zjistilo podrobné modelování české energetiky jinou významnou německou výzkumnou společností Energynautics [7]. Podle studie by ovšem i v roce 2030 fungovaly účinné uhelné teplárny produkující teplo i elektřinu.
Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energetika a odpady Hnutí DUHA, řekl:
“Německo na odklon od uhlí nedoplatí růstem ceny elektřiny ani závislostí na dovozu. Průmysl dokonce na účtech ušetří. To je pádná a daty podložená odpověď všem pochybovačům, kteří mají Němce za hlupáky. A ještě zajímavější je, že stabilní ceny a dostatek elektřiny zajistí domácí čisté obnovitelné zdroje. Doufám, že v české uhelné komisi se budeme zabývat právě takovými odbornými podklady a ne překonanými mýty. Ale aby bylo o čem jednat, nesmí vláda nečinně přihlížet snaze společnosti ČEZ prodat Pavlu Tykačovi největší uhelnou elektrárnu či rozšířit těžbu na hnědouhelném velkolomu Bílina.”
Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Aleš Miklík, tiskový mluvčí Hnutí DUHA, 604 131 131, ales.miklik@hnutiduha.cz
Poznámky pro editory:
[1] https://www.agora-energiewende.de/en/press/news-archive/the-german-coal-...
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/nemecko-melo-ukoncit-spalovani-uhli-v-r...
[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/slozeni-uhelne-komise-musi-byt-vyvazene...
[4] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/uhelna-komise-musi-mit-jasne-zadani-nav...
[5] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/slozeni-uhelne-komise-musi-byt-vyvazene...
[6] Dle srovnání Mezinárodní energetické agentury Key world energy statistics, která pracuje s daty z roku 2016 ,byla ČR na 9. místě na světě (s 11 TWh přebytku vývozu nad dovozem), ale v roce 2018 už byl přebytek dle statistik ERÚ 13,9 TWh.
[7] http://glopolis.org/wp-content/uploads/Czech-Grid-Without-Coal-By-2030_f...
|