Nejvíce pro-ekologičtí Češi v Europarlamentu: většina ČSSD, Niedermayer a Telička. Nejzelenější programy mají Spojenci pro Evropu a Piráti

Ekologické organizace zveřejňují analýzy hlasování i hodnocení programů a závazků k evropským volbám

Velká většina (16 z 21) českých europoslanců a europoslankyň podporovala v uplynulém volebním období (2014-2019) při hlasování Evropského parlamentu lepší péči o krajinu a zdraví lidí. Vyplývá to z analýzy hlasování o více než stovce vybraných relevantních návrzích, kterou dnes na tiskové konferenci představilo Hnutí DUHA spolu s asociací ekologických organizací Zelený kruh [1]. Jen u třech poslanců (dva za ODS a jeden za Svobodné) převažovaly negativní postoje v této oblasti. Nejlepších (navzájem velice těsných) výsledků dosáhla pětice: Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc (všichni ČSSD), Luděk Niedermayer (TOP 09) a Pavel Telička (nejdříve ANO, pak HLAS).

 

Experti a expertky Hnutí DUHA také vyhodnotili volební programy osmi stran a koalic, které mají šanci uspět v evropských volbách, a zjistili, že nejsilnější ekologický program má koalice Spojenci pro Evropu (TOP 09 a STAN s podporou Zelených a Liberálně ekologické strany), následují Piráti a hned v závěsu Hnutí ANO. S velkým odstupem od úvodní trojice jsou ODS, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, kteří hodně témat vynechávají. Program SPD je zaměřen vyloženě na zhoršení prostředí pro život lidí (a to i kdybychom dali stranou, že chtějí zrušit EU) [2].

 

Hodnocení volebních programů bylo doplněno anketou rozeslanou stejným stranám. V anketě Hnutí DUHA položilo konkrétní otázky, jak budou strany řešit znečištění ovzduší, erozi půdy či sucho, snižování množství odpadů či modernizaci energetiky a snižování emisí skleníkových plynů. Kromě ODS a SPD všechny strany dodaly odpovědi. Výsledky ankety [3] potvrdily silně ekologické programy Spojenců pro Evropu a Pirátů, kteří se ve všech otázkách postavili za ekologické řešení. Odpovědi ČSSD naznačují, že se kandidátky a kandidáti chtějí věnovat   ekologickým tématům, která v programu strany chybějí. Naopak u Hnutí ANO konkrétní otázky ukázaly, že obecně pozitivní postoje v programu v řadě oblastí kandidáti neplánují naplnit a inklinují spíše k toleranci znečišťovatelů a podpoře velkých zemědělců, naopak jasně se přihlásili k redukci odpadů a ochraně lesů. Podobně neprogresivní postoje v oblasti zemědělství a ochrany klimatu v anketě odhalila KDU-ČSL (která v programu o ekologických problémech a řešeních nemá skoro nic) a také KSČM. Obě strany se však kladně staví k řešení problémů s ovzduším i ochraně světových lesů.

 

Všechny strany, které se ankety zúčastnily, slibují, že budou přísné na průmysl z hlediska předcházení vzniku odpadů, opakovaného použití výrobků, delších záručních lhůt a dlouhodobého zajištění náhradních dílů. A shodují se také v podpoře ochrany lesů.

 

Podrobné výsledky analýzy hlasování, hodnocení volebních programů a předvolební ankety jsou ke stažení zde: http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/05/hodnoceni_programy_ep_2019_final4.pdf

 

Infografiky najdete zde: http://hnutiduha.cz/publikace/ekologicke-organizace-hodnoti-hlasovani-ceskych-europoslancu-europoslankyn-v-predeslem



Filip Siblík, analytik Hnutí DUHA, řekl:

“Evropský parlament byl v končícím volebním období ten, kdo do evropské politiky vnášel progresivní postoje v oblasti ochrany přírody i zdraví lidí. A čeští europoslanci a europoslankyně také z velké většiny podporovali tyto postoje. Úplně nejlepší byli tři ze čtyř sociálních demokratů (Keller, Sehnalová a Poc), Luděk Niedermayer z TOP 09 a Pavel Telička (původně z ANO, pak za vlastní stranu HLAS). Jen u třech europoslanců převažovaly proti-ekologické postoje při hlasování - u zástupců ODS a zejména Jiřího Payna ze Svobodných.”  

 

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

“Hodnocení volebních programů a anketa mezi stranami ukazují, že nejvíce hájit prostředí pro náš život, přírodu i zdraví slibují Spojenci pro Evropu a Piráti. ČSSD má sice celkem slabý program, ale anketa i analýza hlasování Europarlamentu v uplynulých pěti letech ukazují, že můžeme doufat v pro-ekologické postoje. Hnutí ANO má dobrý program, v anketě jej zpochybňuje, ale analýza hlasování ukazuje, že v praxi se stavělo ve většině za prospěšné návrhy. O poznání zelenější však byli dva poslanci, kteří od ANO odešli. Jedině program SPD je zaměřen vyloženě na zhoršení prostředí pro život lidí a na otázky v anketě ani nereagovali.”

 

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:

“Zatímco Jan Keller, Olga Sehnalová, Luděk Niedermayer, Pavel Poc či Pavel Telička aktivně hájili náš bytostný zájem na zdravém životním prostředí, europoslanci z ODS a Svobodných se chovali opačně. Znovu se ukazuje, jak je důležité podrobně sledovat a hodnotit práci politiků. A s výsledky seznamovat je i veřejnost. Jen tak si můžeme naše zástupkyně a zástupce odpovědně vybrat a přimět je ke kvalitní práci.”

 

Kontakty:

Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Filip Siblík, Hnutí DUHA, 603 938 678, filip.siblik@hnutiduha.cz

Daniel Vondrouš, Zelený kruh, 724 215 068, daniel.vondrous@zelenykruh.cz



Poznámky pro editory:

[1] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/05/hodnoceni_programy_ep_2019_final4.pdf (str. 2)

[2] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/05/hodnoceni_programy_ep_2019_final4.pdf (str. 5)

[3] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/05/hodnoceni_programy_ep_2019_final4.pdf (str. 8)