Glyfosát: reakce státníků na přelomový soudní verdikt mohou proměnit jeho používání v Evropě
Francie, Itálie i Německo plánují zákaz, ČR zatím mlčí
Po přelomovém verdiktu kalifornského soudu, který nařídil Monsantu, výrobci glyfosátových pesticidů, zaplatit odškodné ve výši 6,5 miliardy korun muži umírajícímu na rakovinu [1], a který přichází pouhý rok poté, co Evropská unie rozhodla o pětiletém prodloužení povolení glyfosátu [2], se proti němu vyslovují také evropské politické osobnosti.
“Musíme bojovat s invazí této látky na náš trh, hrozbou, která existuje jen kvůli obludným obchodním dohodám podepsaných ve jménu zisku,” uvedl místopředseda italské vlády Luigi Di Maio [3].
Francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot řekl, že soudní verdikt je “začátkem války” proti glyfosátu v Evropě. Pokud budeme čekat, tyto jedy budou páchat své škody a obětí bude příliš mnoho” [4].
Francie už také prohlásila, že glyfosát na svém území zcela zakáže během tří let, zákaz plánuje i Itálie a Německo.
Rakouská bývalá ministryně zdravotnictví Pamela Rendi-Wagner na základě verdiktu uvedla, že vláda “si zahrává se zdravím Rakušanů” tím, že nezastává jasnou pozici k zákazu glyfosátu [5].
Svědectví a dokumenty doložené během soudního řízení ukazují, že varovné signály ohledně bezpečnosti glyfosátu se ve studiích objevují už od osmdesátých let a během času stále narůstají. Monsanto ovšem vynakládá úsilí tento trend zvrátit.
Interní dokumenty Monsanta, zveřejněné v rámci jiných soudních procesů v USA, ve kterých Monsanto za způsobenou rakovinu žalují zhruba dva tisíce farmářů, ukazují, že firma ovlivňovala studie podepsané nezávislými vědci a snažila se zakrýt data prokazující škodlivé dopady glyfosátových herbicidů na lidské zdraví [6]. Monsanto také dlouhodobě útočí na vědce, jejichž studie poukazují na zdravotní škodlivost glyfosátu nebo glyfosátových herbicidů [7].
Nathan Donley, vědec z Center for Biological Diversity, řekl:
“Johnsonovo statečné rozhodnutí strávit své poslední dny bojem s Monsantem a snaze dokázat nebezpečnost Roundupu je součástí globálního procitnutí ohledně zdravotních a environmentálních nákladů naší neopatrné závislosti na pesticidech.”
Klára Kyralová, expertka Hnutí DUHA na potraviny a zemědělství, řekla:
“Nejenom tento verdikt ukazuje, jaké nebezpečí představuje glyfosát a jaké důsledky na lidské zdraví může mít. Vypovídá mnohé i o důvěryhodnosti agrobyznysu a nutnosti skutečně nezávislých posouzení rizik pesticidů a dalších látek, které vypouštíme běžně a ve velkém do našeho životního prostředí.”
“Doufám, že ministr zemědělství Miroslav Toman na vývoj v případu glyfosát adekvátně zareaguje, a naplní sliby svých předchůdců, že použití tohoto pesticidu u nás minimálně výrazně omezí.”
Tuto i další tiskové právy najdete na www.hnutiduha.cz/aktualne
Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA: 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz
Poznámky:
[1] https://www.reuters.com/article/us-monsanto-cancer-lawsuit/monsanto-orde...
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/glyfosat-evropske-staty-odhlasovaly-pro...
[3] https://www.facebook.com/LuigiDiMaio/posts/1851921711511033?utm_source=P...
[4] https://www.lemonde.fr/planete/article/2018/08/11/apres-une-condamnation...
[5]
https://diepresse.com/home/wirtschaft/unternehmen/5478813/Krebs-durch-Gl...
[6] Více o kauze Monsanto papers například zde: https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-08-09/monsanto-was-its-own-...
http://www.spiegel.de/international/world/monsanto-papers-reveal-company...
https://usrtk.org/pesticides/mdl-monsanto-glyphosate-cancer-case-key-doc...
[7] http://gmwatch.org/en/news/latest-news/17688 , https://corporateeurope.org/food-and-agriculture/2017/10/setting-record-...