V systému placení za elektřinu zůstává polojasno

Před rokem skončil nepovedený návrh tarifů ERÚ. Nové musí být spravedlivé a transparentní  

Přesně před rokem stáhl Energetický regulační úřad (ERÚ) svůj návrh na reformu elektrických tarifů, založenou na zvýšení paušálních plateb podle velikosti jističe. Reforma hrozila podstatně zdražit elektřinu domácnostem s nízkou spotřebou elektřiny a všem, kteří chtějí šetřit za elektřinu ze sítě - ať už tím, že si ji sami vyrábějí v několika fotovoltaických panelech na střeše, nebo používáním úsporných spotřebičů. Do veřejné diskuse o takzvané Nové tarifní struktuře se loni aktivně zapojila i Rada seniorů a Hnutí DUHA.

Energetický regulační úřad loni v srpnu uvedl, že byla zahájena příprava takzvané Vyvážené tarifní struktury, která vychází z jiných principů než původní návrh reformy [1]. Konkrétní návrh zatím nebyl zveřejněn, prvním krokem má být vytvoření speciálního tarifu pro samovýrobce elektřiny (tedy především majitele střešních fotovoltaických elektráren).

Střešní fotovoltaické elektrárny představují perspektivní odvětví, které může vzhledem ke klesající ceně technologie v příštích letech zajistit zajímavou variantu k dodávkám elektřiny od energetických společností a tím posílit energetickou decentralizaci a bezpečnost. Vhodně orientovanou střechu nebo fasádu má většina budov.

Hnutí DUHA a Rada seniorů navrhují, aby samovýrobci uhradili vícenáklady, které provozovateli distribuční soustavy vyplynou z připojení odběratele a zároveň samovýrobce (typicky malé fotovoltaické elektrárny) ve srovnání s odběratelem, který takový zdroj nemá. Vícenáklady by měl určit provozovatel distribuční soustavy transparentním způsobem, z něhož bude jasná jejich skladba.

Hnutí DUHA a Rada seniorů dál navrhují, aby tvorba Vyvážené tarifní struktury vycházela z garance maximálního podílu paušální částky v regulované platbě za dodávku elektřiny. Paušál by pro průměrnou spotřebu v běžných tarifech neměl překročit 30 % platby. Strážci rodinných a obecních kas by měli vědět, kolik v příštích letech zaplatí bez ohledu na svoji spotřebu a kolik za spotřebované kilowatthodiny. Navrhovaná garance by usnadnila domácnostem i dalším maloodběratelům propočty při nákupu úsporných spotřebičů nebo fotovoltaických zdrojů.

Hnutí DUHA a Rada seniorů naopak zcela odmítají jakékoliv diskriminační či netransparentní platby, které by jen nahrály stamilióny korun distribučním společnostem a odradily domácnosti od posilování své energetické soběstačnosti pomocí pár střešních solárních panelů. Elektrodistribuční firmy si za posledních pět let vydělaly víc než 50 miliard korun [2].

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
“Před rokem jsme viděli návrh systému placení za elektřinu podle představ distribučních společností a velkých odběratelů, který způsobil bouři mezi domácnostmi s malou spotřebou a následně skončil díky protestu ekologických organizací i občanů koši. Věříme, že u chystané Vyvážené tarifní struktury se podaří najít soulad mezi zájmy všech zainteresovaných skupin. Malospotřebitelé a malovýrobci elektřiny by měli přispět k vyvažování vlivu velkoodběratelů a energetických společností.”

Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů ČR, řekl:
“Loňský návrh ERÚ by znamenal pohromu pro domácnosti seniorů a je proto dobře, že spadl pod stůl. Naši senioři proto dál solidárně podporují ty rodiny, které si chtějí elektřinu vyrábět sami a levněji. Je samozřejmé, že mají zaplatit vícenáklady, které způsobí svým připojením, ale ČEZ, E.On ani PRE by neměly zneužít svého postavení a dávat samovýrobě faul nebo si sichrovat své miliardové roční výdělky. Předpokládáme, že ERÚ na to dohlédne.”


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:


[1] Vyvážený tarifní systém: od NTS k VTS, tisková zpráva Energetického regulačního úřadu ze 17. 8. 2016, http://www.eru.cz/cs/-/vyvazeny-tarifni-system-od-nts-k-vts.

[2] Tabulka podle výročních zpráv distribučních společností v tiskové zprávě Strany zelených z 26. 2. 2016, http://www.zeleni.cz/stat-nesmi-zdrazit-elektrinu-zatimco-distributori-v....

 

Šítky aktuality: