Nebezpečný glyfosát opět neschválen

Evropští ministři se podruhé neshodli na prodloužení registrace jedovatého pesticidu

Ministři zemědělství zemí EU se opět nedohodli na prodloužení registrace zdraví nebezpečného a – dle nejnovějších vědeckých studií – pravděpodobně karcinogenního glyfosátu. Už v březnu poprvé odložily státy EU hlasování o návrhu Evropské komise prodloužit registraci o devět let. Mezitím Evropský parlament – stejně jako ekologické organizace, vědci i statisíce Evropanů –   doporučil registraci neprodloužit.

 

Evropská komise bude muset nejspíš návrh přepracovat nebo navrhnout omezené používání glyfosátu (například vyloučit používání v parcích, na hřištích nebo pro vysoušení plodin před sklizní). Pokud se ministři nedohodnou do konce června, kdy současné povolení končí, začnou od července mizet pesticidy s glyfosátem (např. u nás známý a dobře dostupný přípravek RoundUp) z našich polí, parků, dětských hřišť.

 

Pro neprodloužení registrace glyfosátu chtějí hlasovat například Francie, Nizozemí, Švédsko nebo Dánsko a pravděpodobně také Itálie či Německo. Ministr zemědělství Marián Jurečka avizoval, že chce za ČR podporovat jen časově omezenou registraci a zúžené možnosti použití, neuvedl však detaily své pozice. Proti neomezenému používání glyfosátu vystupuje český europoslanec Pavel Poc (ČSSD).

 

Analýza, kterou v roce 2013 nechalo provést Hnutí DUHA,  přitom objevila glyfosát v moči šesti Čechů z deseti [1]. Kromě toho, že je pravděpodobně karcinogenní, může glyfosát narušovat fungování hormonální soustavy, je pro lidské buňky toxický a může projít z těla matky placentou do vyvíjejícího se plodu [2]. 

 

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Evropská komise a výrobci pesticidů dostali další těžkou ránu. Ministři by měli definitivně uzavřít rozhodování a glyfosát zakázat. Byla by to výborná zpráva pro všechny, kdo chtějí chodit do parků, na dětská hřiště či do krajiny bez jedů. Zároveň by to byla skvělá příležitost pro lepší a udržitelnější zemědělství produkující zdravé místní potraviny.“

 

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

 

[1] Více o testování zde: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/sest-z-deseti-cechu-ma-v-tele-toxicky-herbicid

 

[2] Více informací včetně zdrojů: http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2013/07/roundup.pdf



Šítky aktuality: