Ministr Brabec by měl zítra v Bruselu hájit české zájmy, tedy snížení naší fosilní závislosti
Do pařížské klimatické konference zbývá 73 dní
Zítra se v Bruselu sejdou evropští ministři životního prostředí. Budou jednat o společné pozici států EU pro klíčovou klimatickou konferenci o změně klimatu v Paříži. Do jejího zahájení zbývá jen 73 dní.
Evropská unie má nyní společný pouze plán snížit emise skleníkových plynů (tedy závislost na fosilních palivech) o 40 procent do roku 2030 a zároveň snížit spotřebu energie a zvýšit podíl obnovitelných zdrojů. Dlouhodobý závazný cíl unie nemá, EU parlament pouze deklaroval potřebu snížení emisí o 80 – 95 procent do roku 2050. Ministři životního prostředí by měli využít příležitosti a shodnout se, že to musí změnit.
Konec konců řada ministrů, kteří zítra dorazí do Bruselu, se může pochlubit vlastními zákony a plány, které jdou nad rámec společných dohod a zvýhodňují jejich země v rozvoji nových průmyslových odvětví. Podniky v těchto zemích totiž mají jistotu pro investice a znají státní politiku dostatečně dopředu.
Český ministr životního prostředí Richard Brabec by měl usilovat o to, aby se ČR přidala k těmto úspěšným zemím. Zatím se však může prezentovat jen připravovaným antifosilním zákonem, který vláda slíbila už při svém vzniku. Nyní je šance, aby vláda před pařížskou konferencí schválila koncept zákona a finální znění prosadila v parlamentu příští rok.
Británie má takový zákon od roku 2008 a podařilo se jí už snížit závislost na fosilních palivech o celou pětinu a podobně i spotřebu energie. Francie přijala antifosilní zákon letos a kromě výrazného snížení emisí předpokládá i pokles spotřeby energie na polovinu. Podobný zákon přijali také v Dánsku, Finsku, Rakousku či Švédsku. Analogická pravidla má také nejprůmyslovější německý region – Severní Porýní-Vestfálsko.
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Významné státy EU – jako Francie, Německo, Británie či Švédsko – si stanovují dlouhodobé cíle pro snížení závislosti na dovozu ropy a plynu i na uhelných dolech. Tamní podniky tak mají proti našim výhodu, neboť znají nadlouho dopředu státní politiku. Ministr životního prostředí by měl tedy hájit český zájem a požadovat jasný výhled i pro české podniky. Toho však nedosáhne jen v Bruselu, ale zejména doma – tím, že prosadí český antifosilní zákon, který nás nasměřuje do skupiny úspěšných států.“
Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz