85 % Čechů chce cíl pro více energie z větru a slunce

Tři čtvrtiny soudí, že snížit exhalace pomůže ekonomice.

Tři čtvrtiny Čechů a Češek soudí, že opatření, jež čelí globálním změnám podnebí, jsou také prospěšná pro ekonomiku a pracovní místa. Ukázal to dnešní průzkum Eurobarometru.

Pouze necelá čtvrtina dotázaných si myslí opak [1]. Přespříští týden budou premiéři na summitu Evropské unie jednat, zda a jak chce osmadvacítka dál snižovat svoji závislost na fosilních palivech. Nová čísla potvrzují silnou podporu veřejného mínění uprostřed ukrajinské krize a horšících se vztahů s Ruskem.

Navíc si 85 % veřejného mínění myslí, že by český stát měl mít konkrétní cíl, o kolik více budeme vyrábět energie z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární panely nebo větrné elektrárny [2]. Sobotkova vláda přitom zatím – podle dosavadních vyjádření [3] – odmítá dokonce i návrh Evropské komise, aby byl pouze celoevropský závazný cíl (a ne cíle pro jednotlivé státy). Může však svůj postoj v příštích dvou týdnech změnit.

Už dnes evropské plány, jak snížit spotřebu uhlí, ropy a plynu, se svými kolegy předjedná ministr životního prostředí Richard Brabec a zítra je dostane na stůl rada ministrů průmyslu, včetně Jana Mládka.

Evropské země debatují, jestli budou pokračovat v cílevědomé podpoře programů, jako je zateplování domů, snižování spotřeby uhlí v průmyslu, obecní větrné elektrárny, solární panely na střechách, auta s nízkou spotřebou nebo komunální výtopny na biomasu.

Rusko je největším dovozcem ropy, plynu i uhlí do EU. Sobotkova vláda anoncovala, že chce podle úspěšného britského vzoru spolupracovat s opozicí na přípravě nového zákona o snižování závislosti na fosilních palivech.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Drtivá většina Čechů a Češek chce, aby si politici vyhrnuli rukávy a cílevědomě podporovali solární panely na střechách, zateplování domů, inovace v průmyslu, obecní větrné elektrárny, komunální výtopny na biomasu, auta s nízkou spotřebou a podobně. Budeme tak krok za krokem snižovat naši závislost na fosilních palivech. Silná a jednoznačná podpora veřejného mínění je velmi důležitá. Speciálně dobře je to vidět ve chvíli, kdy jsme skoro ve válce s největším dodavatelem ropy, plynu i uhlí do Evropy.“

Poznámky:
[1] Viz str. 47 na http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_409_en.pdf
[2] Viz str. 55 tamtéž
[3] https://www.euroskop.cz/8952/23627/clanek/cr-chce-v-klimaticke-politice-...

Šítky aktuality: