Britský průmysl zvyšuje náskok v inovacích. Státní energetická koncepce příležitosti ignoruje

ANO či NE? Babiš by měl podpořit Sobotku v investicích do energetické efektivity a moderní ekonomiky.

Dodavatel oceláren a skláren šetří ročně 60 milionů korun za energii. Automobilka vytvořila 2 200 pracovních míst na výrobě elektromobilů [1]. Domácnostem se snížila spotřeba energie – a tedy také účty – o celou čtvrtinu [2]. Zázrak? Nikoli. Britský průlomový zákon o snižování závislosti země na fosilních palivech, který oslaví za týden páté narozeniny [3].

Británie jím vyslala jasný signál domácímu byznysu: inovace a energetická efektivita mají zelenou. Politické strany se shodly se zástupci průmyslu i odborů a schválily zákon, který stanovil závazné tempo snižování závislosti Británie na fosilních palivech.

ČR je nyní v podobné situaci – může modernizovat celou ekonomiku. Plýtvá energií ještě víc než Británie před pěti lety a zároveň má mimořádnou politickou příležitost to změnit. Současná vláda finišuje s dokončením Státní energetické koncepce, která potenciál energetické efektivity a inovací ignoruje [4]. Nová vláda však má šanci vytvořit stabilní prostředí pro investice do tohoto super-perspektivního odvětví. Příležitost může být využita či promarněna během několika dnů – právě nyní se totiž jedná o koaliční smlouvě.   

V podpoře energetické efektivity zdaleka nejde jen o zateplování domů. Experti společnosti EkoWATT spočetli, že již stávajícími technologiemi lze snížit příliš velkou energetickou náročnost českého průmyslu nejméně o čtvrtinu – o ekvivalent dvou atomových elektráren v Temelíně [5]. Zatím ale chybí jasný signál, že stát chce tento enormní potenciál využít.

ČSSD slíbila zákon – podobný tomu britskému – ve volebním programu. ANO se právě v těchto dnech a hodinách rozhoduje, zda se přidá a prospěšná legislativa se tak objeví v koaliční smlouvě nové vlády. Přitom zákon chce i (pravděpodobně) opoziční TOP 09 a spolupráci na přípravě avizují komunisté [6]. Slabým článkem závazku k přípravě zákona je nyní hnutí ANO, které zatím pouze obecně vzkazuje, že podporu fosilního zákona zvažuje.

Přitom výsledky z Británie jsou povzbudivé. U příležitosti blížících se pátých narozenin tamější přelomové legislativy je bilancuje Svaz britského průmyslu. Na dotazy, jaké podniky jsou s ní spokojeny, uvádí překvapivě právě podniky s energeticky náročnou výrobou. S britským zákonem omezujícím fosilní paliva je však spokojeno široké spektrum firem: od výrobců automobilů a pneumatik, přes ocelářský a sklářský průmysl, energetické firmy zaměřující se na inovace a moderní technologie až po obchodní řetězce [7].

Hnutí DUHA připravilo první verzi zákona k omezení fosilních paliv spolu s právními experty ze společnosti Frank Bold. Legislativa udá směr a budoucí vlády naváží praktickými opatřeními: pomohou rodinám zateplovat domy či vyměnit staré kotle, vylepší recyklaci odpadků, budou podporovat inovace v českém průmyslu či investovat do rychlé a pohodlné moderní veřejné dopravy [8].

Zajímavé údaje i nečekané souvislosti české závislosti na uhlí, ropě a plynu a návrhy, jak z ní ven, zveřejňuje Hnutí DUHA pravidelně ve svém seriálu Číslo týdne: www.cislotydne.cz.

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Uvítali bychom, kdyby hnutí ANO přestalo přešlapovat a při právě probíhajících koaličních jednáních řeklo skutečné ANO novému zákonu k omezení fosilních paliv a modernizaci ekonomiky. Čeká na to český průmysl i domácnosti.“

„Britové se takového zákona dočkali už před pěti lety a dnes oslavují. Vláda tak vyslala lidem i průmyslu signál, že inovace se vyplatí, a stát vytvořil čitelné prostředí, v němž se dají plánovat investice. Nejen firmy, ale i britské domácnosti se mohou připojit k oslavám pátých narozenin antifosilního zákona. Výrazně přispěl k tomu, že se spotřeba energie – tedy i rodinné účty – v Anglii a Walesu smrskly o celou čtvrtinu.“

Poznámky:
[1] Steetley Dolomite patří ke světovým lídrům v oboru vápencových výrobků a dodává pro celé spektrum odvětví od ocelářství přes výrobu skla až po zemědělství. Energie představují 40 % nákladů firmy, takže jakékoliv opatření, které dokáže její spotřebu snížit, je pro ekonomiku firmy důležité.
Zákon dal firmě jasný signál a impuls, že inovace mají smysl a investovat do energetické efektivity se vyplatí. Instalace nového předehřívače rotační pece v přepočtu za bezmála 270 milionů korun pomůže firmě ušetřit 30 % elektřiny, což ročně znamená 60 milionů korun. Investice se vrátí za tři roky.
Nissan rozšířil svou továrnu na severovýchodě Anglie v městě Sunderland. Výroba elektromobilu LEAF a elektrobaterií vytvořila spolu s navazujícími dodavatelskými firmami víc než 2 200 pracovních míst po celé Británii.
[2] Zpráva Britského národního statistického úřadu – vice zde: http://cislotydne.cz/25/
[3] O procesu vzniku zákona v Británii: http://en.wikipedia.org/wiki/Climate_Change_Act_2008
[4] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/obcane-maji-sanci-ovlivnit-budoucnost-e...
[5] Studie možností úspor v českém průmyslu: http://www.velkavyzva.cz/content/files/DOKUMENTY/41/moznosti-efektivnost...
[6] Rozložení sil vzhledem k fosilnímu zákonu je popsáno zde: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vetsinu-ve-volbach-ziskal-fosilni-zakon...
[7] Příklady úspěšných firem popsal Svaz britského průmyslu v publikaci The colour og growth (http://www.cbi.org.uk/media/1552876/energy_climatechangerpt_web.pdf) a Shining the light (http://www.cbi.org.uk/campaigns/maximising-the-potential-of-green-busine...)
[8] Bližší informace o navrhovaném českém fosilním zákonu a iniciativě Velká výzva: www.velkavyzva.cz/content/files/DOKUMENTY/1/www-brozurka-www.pdf

Šítky aktuality: