Dovoz a vývoz potravin stále stoupá

Škodí to našemu zdraví, zemědělství i krajině.

Český obchod s potravinami meziročně opět stoupl. V první polovině roku 2013 jsme podle statistik ČSÚ dovezli potraviny za 73 miliard korun, do zahraničí jsme současně vyvezli potraviny za téměř 56 miliard [1]. Je to o několik miliard více než za stejné období roku 2012. Evropou i světem bude tedy křižovat ještě více potravin než loni - bude více dopravy, exhalací, nemocí a méně pracovních příležitostí pro naše zemědělce.

Už loňská statistika byla varující jak objemem, tak složením potravin. V roce 2012 jsme dovezli potraviny v hodnotě 145 miliard Kč a vyvezli potraviny za 110 miliard. Potravinám dovezeným z Evropské unie poprvé vévodilo maso a masné výrobky, jejichž import převýšil i zeleninu a ovoce, které do té doby převládaly.

Přitom běžně dovážíme potraviny tradičně pěstované na našem území - a tytéž potraviny zároveň exportujeme. Například loňský import brambor činil 90 tisíc tun, export necelých 48 tisíc tun. Česneku jsme dovezli 7 tisíc tun a do zahraničí jej putovalo 1,5 tisíce tuny. Jablek jsme koupili 83 tisíc tun a prodali 108 tisíc tun. Z analýz ČSÚ navíc vyplývá, že dynamika dovozů potravin je výrazně rychlejší než celková spotřeba potravin.

Na tomto vývoji tratí především čeští zemědělci a zpracovatelé potravin. V letech 2000 až 2011 ubylo v českém zemědělství 15 % skotu, 53 % prasat a 31 % drůbeže. Více než třetina lidí zaměstnaných v zemědělském odvětví musela změnit zaměstnání nebo přišla o práci [2].

Spolu s českými zemědělci trpí tímto vývojem také český venkov a krajina. Navíc kamiony, lodě a letadla zbytečně převážející potraviny napříč kontinenty znečišťují ovzduší, produkují nadměrný hluk a znepříjemňují život v mnoha městech a obcích. V neposlední řadě na tento trend doplácejí samotní spotřebitelé, kteří místo čerstvých potravin musejí vybírat z nekvalitních, chemicky ošetřených výrobků často nejasného původu.

Hnutí DUHA proto pomáhá spotřebitelům nakupovat kvalitní, zdravé, místní potraviny, ideálně pocházející z ekologického zemědělství, které je šetrné k lidem i přírodě. Kromě publikací obsahujících například návod na založení bioklubů a farmářských trhů ve vlastním městě [3] nabízíme spotřebitelům take mobilní aplikaci adresáře drobných zemědělců, kteří nabízejí přímý prodej svých výrobků [4]. Adresář obsahuje vice než 400 aktuálních kontaktů a navazuje na webové stránky www.ceskebiopotraviny.cz. Od spuštění aplikace v červenci si ji do svých mobilů stáhly už stovky lidí.


Klára Havlová z Hnutí DUHA řekla:

“Každoroční čísla o zahraničním obchodu s potravinami nás jako spotřebitele nutí k zamýšlení. Za možná nudnými statistickými údaji se totiž skrývají velké problémy – silince plné kamionů, znečištěné ovzduší a hluk, úbytek pracovních míst na českém venkově i nenápaditá a nekvalitní nabídka supermarketů.”

“Díky naší mobilní aplikaci adresáře farmářů si můžete čertsvé a kvalitní potraviny od místních zemědělců najít kdykoli a kdekoli. Adresář v mobilu vám poradí, kde a jak nakoupit zdravě a nejblíž cestou z práce nebo i daleko od domova. Pokud chcete udělat něco navíc, založte s přáteli bioklub nebo rovnou farmářské trhy. Rady, jak na to, najdete v publikacích Hnutí DUHA.”


Poznámky:
[1] Statistiky dovozu a vývozu jídla pocházejí z Českého statistického úřadu (http://www.czso.cz/).  Statistika celkového dovozu a vývozu potravin se vztahuje na skupiny klasifikace SITC 0 (bez podskupiny Živá zvířata - tj. pouze Potraviny) a 11 Nápoje.
[2] Prezentace „Dovozy potravin: Domácí producenti v ohrožení?“, ke stažení zde https://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/csav032513.doc
[3]http://www.hnutiduha.cz/publikace/cerstve-mistni-potraviny-pro-vase-mest... http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/typo3/cerstve_potr....
[4] (https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.hnutiduha.bioadresar).



Tisková zpráva vznikla v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství (CZ.1.07/3.1.00/37.0075), spolufinancovaném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Šítky aktuality: