Valonsko sníží spotřebu ropy, plynu a uhlí zhruba na desetinu

Belgické Valonsko během příštích čtyř desetiletí sníží závislost na uhlí, plynu a ropě na pět až dvacet procent oproti současnosti. Země o tom rozhodla v nově schválené legislativě.

Valonsko je – podobně jako Česko – silně průmyslový region. Rovněž ve spotřebě fosilních paliv na hlavu Valonsko i Česko patří mezi evropské rekordmany.

Vláda toho chce dostáhnout tím, že systematicky rozhýbe nová odvětví: zateplování domů, výrobu čisté energie, rychlou a pohodlnou veřejnou dopravu nebo třeba místní jídlo v obchodech.

Snížení závislosti na dražších a dražších fosilních palivech srazí účty za energii domácnostem i podnikům, posílí ekonomiku a srazí valonskou závislost na dovozu surovin.

Valonsko je druhý stát v Evropě, který takové rozhodnutí udělal. Zákon, který stanovuje závazné tempo, jakým se bude země závislosti na uhlí, ropě a plynu zbavovat, je inspirován obdobnou britskou legislativou. Tu před čtyřmi lety prosadila vláda ve shodě s oběma opozičními stranami, se Svazem britského průmyslu i odbory. Britský zákon se chystá okopírovat řada dalších evropských států: Dánsko, Rakousko, Slovinsko i další. 

Hnutí DUHA podobný zákon prosazuje v Česku iniciativou Velká výzva [1]. Také tuzemské rodiny platí desítky tisíc korun ročně za dováženou energii. Česká ekonomika loni každý den utrácela 269 miliónů korun za import ropy [2]. Čistá odvětví naopak posílí domácí ekonomiku a vytvoří desetitisíce pracovních míst [3].

Většina parlamentních stran – ČSSD, TOP 09, Starostové a nezávislí, LIDEM, Věci veřejné i KSČM – již oficiálně řekla, že takový zákon v principu podporuje. Podle nezávislého průzkumu veřejného mínění Factum Invenio legislativu chce 66 % lidí [4]. Na poslance a poslankyně se s žádostí o její přijetí obrátilo již více než 25 000 lidí.

Jiří Koželouh z Hnutí DUHA řekl:

„Valonsko je – podobně jako Česko – silný průmyslový stát. A stejně jako my se potýkají s velkou a drahou závislostí na ropě, uhlí a plynu.“

„Pro obě země je to příležitost stát se dravými ekonomikami, které pro své inženýry a dělníky vytvoří nová odvětví. Valonsko už k tomu první krok učinilo.“

„Valonsko tím chce řešit svůj problém s obrovskými náklady na dovoz ropy a plynu. Ale zákon podle úspěšného britského vzoru také rodinám i podnikům srazí účty za drahá fosilní paliva.“

„Česká republika by měla valonský příklad následovat.“

Poznámky:

[1] Bližší informace o navrhovaném českém zákoně a iniciativě Velká výzva: www.velkavyzva.cz/content/files/DOKUMENTY/1/www-brozurka-www.pdf

[2] Databáze zahraničního obchodu, ČSÚ, http://apl.czso.cz/pll/stazo/STAZO.STAZO

[3] Studie ekonomů Miroslava Zámečníka a Jana Hlaváče spočetla, že jen Zelená úsporám už vytvořila 19 000 pracovních míst:  www.velkavyzva.cz/content/files/DOKUMENTY/12/zateplovani-zamecnik-studie...

[4] Podrobnosti: www.velkavyzva.cz/novinky/detail/76



Tisková zpráva vznikla v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství (CZ.1.07/3.1.00/37.0075), spolufinancovaném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Šítky aktuality: