Klaus vetoval zákon o hospodaření energií

Nová pravidla pro stavbu domů, která by srazila rodinám účty za teplo o desítky procent a snížila také naši závislost na ruském plynu, jsou obsahem zákona [1], který prezident Václav Klaus dnes vetoval [2].

Miroslav Pech z Hnutí DUHA řekl:

„Snad jen uhlobaroni a bossové ruského Gazpromu mohou být odpůrci tohoto zákona.“

„Zákon by srazil domácnostem účty za teplo o desítky procent a snížil naši závislost na fosilních palivech – na uhelných velkodolech i na plynu z Ruska.“

„Zateplováním domů a důsledným uplatňováním moderních energetických standardů pro nové budovy by Česká republika ušetřila skoro dvakrát více energie, než kolik by získala, pokud by politici souhlasili s kontroverzním rozšiřováním uhelných dolů na Mostecku.“

Zákon vychází ze směrnice o snižování energetické náročnosti budov, která je součástí úspěšné evropské iniciativy vedoucí k redukci spotřeby plynu, uhlí a ropy [3]. Zákon stanovuje harmonogram, podle kterého developeři a stavební firmy budou muset svým zákazníkům dodávat domy, které k vytápění potřebují méně energie než dosavadní budovy.

Také zavádí povinně tzv. energetické štítkování budov (obdoba známého štítkování spotřebičů), aby lidé, kteří kupují nový dům, věděli, kolik budou platit za teplo.

Skutečný přínos nových pravidel bude ještě záviset na prováděcí vyhlášce, již připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Podle této novely se budou nové budovy stavět po roce 2020 s „téměř nulovou spotřebou“ energie.

Účty za energii jsou v pasivních domech oproti běžné stavbě o 80–90 % nižší, jejich stavba přitom přijde jen asi o 5–10 % dráž. V Rakousku jich stojí tisíce, v České republice zatím jen stovky.

Pačesova komise už před čtyřmi lety spočetla, že kdyby vláda využila všech příležitostí k zateplení domů a vytápění obnovitelnými zdroji, nebudeme potřebovat k topení žádný dovážený plyn, ani žádné uhlí.

Poznámky:

[1] Návrh zákona, kterým se mění zákon o hospodaření s energií: www.psp.cz/sqw/historie.sqw?t=622

[2] www.hrad.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/7380.shtml

[3] EPBD II: Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU ze dne 19. května 2010 o energetické náročnosti budov

Šítky aktuality: