Šumavské obce by se neměly nechat zatáhnout do politických zájmů

Hnutí DUHA apelovalo na obce v šumavském národním parku, aby se nenechaly zatáhnout do politických přestřelek a stranických zájmů.
Ekologická organizace tak reagovala na zjištění České televize, že předseda Svazu obcí národního parku Šumava František Nykles je zaměstnancem senátora Tomáše Jirsy (ODS). [1].
Senátor ODS Tomáš Jirsa je známý osobní kampaní proti národnímu parku Šumava, zejména snahou prosadit výstavbu lyžařských areálů v nejvíce chráněných zónách na Smrčině a Hraničníku. Pod záminkou kůrovce bojuje za omezení území ponechaných přírodě s cílem udržet jejich hospodářské využívání včetně těžby dřeva.
Proti tvrzením Svazu šumavských obcí se ohradila řada vědeckých pracovníků [2]. Výzkumníci zjistili, že kácení kůrovcem napadených stromů paradoxně kalamitu zvětšuje: „Kácení otevírá cestu větru do porostů, což zvláště v horských podmínkách nezbytně vede k jejich následnému rozvracení větrem přesahujícímu rozsah, na který jsou horské smrčiny přirozeně adaptovány, a tím i k vytváření podmínek pro rychlejší šíření kůrovce. To celý proces rozpadu horských smrčin pak pouze urychluje,“ uvádějí ve vyjádření [3].
Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Máme s obcemi na některé věci dost rozdílné názory. Nicméně každopádně by bylo pro všechny strany nešťastné, kdyby se nechaly zatáhnout do politických zájmů. Dosavadní vystupování předsedy svazu šumavských obcí nebylo konstruktivním jednáním v zájmu obcí, nýbrž zákopovou válkou. Neustále stupňoval své požadavky, doslova bojoval s národním parkem. Zjištění, že je zaměstnancem právě senátora Jirsy, který se snaží neustále rozdmýchávat konflikty mezi obcemi a národním parkem, vysvětluje mnoho věcí, které se dosud zdály nepochopitelné. Třeba proč se snažil torpédovat dohodu o otevření přechodu Modrý sloup trváním na nerealistickém požadavku na další přechod v oblasti Roklanu. Nebo proč více než rok bránil dosažení dohody v pracovní skupině o pravidlech splouvání Vltavy. Či proč objíždí republiku s demagogickou výstavou ‚Zachraňme Šumavu‘, která ukazuje stromy napadené kůrovcem, ale jaksi opomíjí tisíce mladých stromků, které pod nimi vyrůstají, nebo alternativu – vykácené holiny. Ukázalo se, že konflikt mezi šumavskými obcemi a národním parkem je do jisté míry umělá akce jednoho politika.“
„Že si senátor ODS ze státních peněz platí jako svého asistenta člověka, který pak jménem obcí vede válku s národním parkem, není normální a poškozuje hlavně samotné obce. Jsem přesvědčený, že nebýt politiků, místní obce by se s národním parkem už dávno dokázaly dohodnout.“
Poznámky:
[1] Publicistický pořad Nedej se ze včerejšího večera ke zhlédnutí na >>
[2] Podrobnosti v tiskové zprávě >>
[3] Prohlášení vědců, kteří šumavské smrčiny monitorují k nahlédnutí >>