Kampaň chce prosadit ambiciózní zelený zákon

Desetitisíce lidí v celé zemi – a také politiky, byznysmeny, firmy, experty, neziskové organizace či kulturní osobnosti – chce angažovat kampaň Velká výzva, kterou dnes startuje Hnutí DUHA.
Kampaň má prosadit ambiciózní zákon, který rozhýbe investice do moderních zelených řešení: zateplování domů nebo čisté energetiky, pohodlné veřejné dopravy, snadné recyklace či místních potravin.
Legislativa má po vzoru Velké Británie závazně stanovit, že české exhalace skleníkových plynů budou do roku 2050 klesat o 2 % ročně [1]. Podle nezávislého průzkumu agentury Factum Invenio takový zákon podporuje 66 % veřejnosti [2].
Moderní, zelené technologie posílí ekonomiku, sníží účty rodinám i závislost na dovozu energie a srazí český příspěvek ke globálnímu znečištění. Hnutí DUHA také argumentuje, že zákon dá průmyslovým podnikům dlouhodobou jistotu pro investice. Umožní jim, aby si rozplánovaly snižování exhalací na desítky let dopředu.
Na britském zákoně – kterým se návrh Hnutí DUHA inspiruje – se shodla vláda i opoziční strany, vlivné ekologické a humanitární organizace, odbory i Konfederace britského průmyslu.
Protože zákon na desítky let dopředu nasměruje investice v českém průmyslu, ekologická organizace chce přimět hlavní politické strany k rámcové dohodě na nové legislativě – podobně jako se o to pokoušejí s důchodovou reformou. Kampaň už nyní podporují například hudebník Jan Budař, herečka Simona Stašová, spisovatel Ivan Klíma, předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček nebo docent Pavel Nováček, šéf katedry rozvojových studií na Palackého univerzitě. Každý ji může snadno pomoci z webové stránky www.velkavyzva.cz.
Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Zákon má rozhýbat investice do moderních zelených řešení - zateplování domů, čisté energie, pohodlné veřejné dopravy, místních potravin nebo snadné recyklace. Koncepce je v podstatě jednoduchá. Zákon závazně stanoví, jak Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů – krok po kroku, rok po roku. Posílí tak ekonomiku, sníží účty rodinám i závislost na dovozu energie a hlavně srazí náš příspěvek ke globálnímu znečištění. Britský zákon, kterým jsme se inspirovali, podporovala vláda i opoziční strany, odbory i průmysl.“
Poznámky:
[1] Podrobnosti o navrhovaném zákoně >>
[2] Průzkum reprezentativního vzorku veřejného mínění proběhl na přelomu února a března. Otázka zněla: „Byl/a byste pro nebo proti přijetí zákona, který závazně stanoví rozvrh postupného snižování exhalací skleníkových plynů v České republice rok po roku na příštích 40 let?“ S návrhem souhlasí 66 % respondentů, proti je pouze 7 %. Zbývajících 27 % nemá názor. Kompletní výsledky >>
[3] Vybraná čísla ke kampani Velká výzva:
Česká republika se 12 tunami na obyvatele a rok patří k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého.Globální změny podnebí – sucho, častější hurikány či povodně, šíření malárie – by nejvíce postihly chudé země Afriku či Asie. Poukázala na to analýza, kterou v prosinci 2008 publikovaly české ekologické, rozvojové a humanitární organizace. Česká ekonomika loni každý den utratila 390 milionů korun jenom za dovoz ropy. Zateplené domy, solární kolektory, lepší veřejná doprava, ultraefektivní auta nebo recyklace ušetří českým rodinám řádově tisíce korun ročně. Zateplování budov a další opatření mohou snížit energetickou náročnost českých domů – a tedy exhalace oxidu uhličitého i účty za vytápění – asi o 60 %.Už současné efektivní technologie mohou snížit energetickou náročnost českého průmyslu o 23 % – ekvivalent dvou Temelínů.Větrné elektrárny, které u nás lze rozumně postavit, aniž by vznikly škody v krajině, vyrobí dost elektřiny pro 700 000 domácností.Belgické Vlámsko recykluje přes 70 % komunálního odpadu, Německo je na více než 50 %. Ale Česká republika kulhá pozadu s asi 20 %.Takzvané nízkoenergetické domy mají zhruba třetinovou spotřebu energie k vytápění ve srovnání s běžnými budovami. Přitom stavba stojí jen přibližně o 5–8 % více.Komerční cena solárních fotovoltaických modulů se ze 32 dolarů na každý watt instalovaného výkonu v roce 1979 propadla na 3 dolary v roce 2006. S každým zvýšením výroby na dvojnásobek cena panelů klesá o 18 %.