Bude Topolánek v EU modernizovat ekonomiku, nebo chránit znečišťovatele?
Premiér může podle ekologických organizací na summitu EU přispět k modernizaci české a evropské ekonomiky, snížit domácnostem účty za energie i srazit znečištění.
Na programu bude takzvaný klimaticko-energetický balíček – sada legislativních návrhů, které unii pomohou EU snížit exhalace oxidu uhličitého o 20—30 %, zvýšit energetickou efektivnost a rozhýbat domácí, obnovitelné zdroje elektřiny či tepla. Balíček má také snížit závislost zemí EU na dovozu fosilních paliv z nestabilních částí světa.
Evropská komise navrhuje motivovat energetické firmy k investicím do čistých technologií tím, že si povolenky k exhalacím budou nakupovat. Někteří čeští politici však pod tlakem lobby velkých znečišťovatelů prosazuje odklad jejich povinnosti platit za znečišťování. Navrhovaný škrt tak zachová kontroverzní multimiliardové zisky velkých energetických společností. Přitom producenti si již nyní započítávají hodnotu povolenek do celkové ceny elektřiny. Prakticky tedy konečnou cenu elektřiny neovlivní to, zda budou povolenky od státu dostávat zdarma, či kupovat. V prvním případě vydělají energetické společnosti, v druhém případě stát může peníze od znečišťovatelů využít.
Ekologické organizace prosazují, aby vláda výnosy z prodeje povolenek použila na snížení daní a na velký grantový program, který statisícům českých domácností pomůže zateplit domy, a tedy sníží účty za vytápění o tisíce korun ročně.
Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku řekl: „Na jedné straně čeští politikové deklarují odhodlání zamezit změnám klimatu, na druhé straně podléhají průmyslové lobby, a podkopávají tak tím společné snahy EU. Navrhovaná legislativa sníží naši závislost na fosilních palivech a bude impulzem pro modernizaci a snížení znečištění.“
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl: “Pokud ČEZ dostane povolenky zdarma, zůstanou mu miliardy na kontech. Pokud půjdou do aukcí, peníze dostanou domácnosti v grantech, které pomohou snížit účty za vytápění, a celé ekonomice se sníží daně. Tohle je volba, před kterou Topolánek stojí. Argument finanční krizí je směšný. Balíček nebude platit teď, ale za pět až dvanáct let. Je to, jako by premiér řekl, že Nicholasovi do školy nekoupí aktovku, protože peníze teď potřebuje na plínky.“
Jan Rovenský z Greenpeace ČR uvedl: ”Znečišťovatelé se snaží zneužít současné krize a sugerují politikům, že máme jen dvě možnosti: buď chránit klima, nebo naší ekonomiku. Tohle dilema je ale nesmyslné. Ochrana klimatu jde ruku v ruce s dlouhodobým ekonomickým rozvojem. Naopak další zvyšování emisí skleníkových plynů by způsobilo ekonomickým škodám řádově vyšší, než jaké může způsobit současná krize.“
|