ODS: odepíšeme uhlí, ne Horní Jiřetín

ODS v příštím krajském zastupitelstvu potvrdí takzvané územní ekologické limity, které chrání zbývající obce v Podkrušnohoří před rozšiřováním uhelných dolů [1]. V dnes publikovaném programu pro říjnové volby strana zároveň slíbila, že navrhne odpis zásob uhlí v místech, kde se nemá těžit. Právě o to již několik měsíců intenzivně usilují ekologické organizace, místní občanská sdružení i samosprávy [2].
V dnes zveřejněném programu doslova stojí: „Limity těžby na lomu ČSA pro nás jsou a budou nepřekročitelné, stejně tak jako je neměnný náš postoj, že osobní vlastnictví občanů v Jiřetíně je nedotknutelné. Odpis zásob v určených lokalitách jsme připraveni příslušným orgánům navrhnout i při vědomí všech zákonných souvislostí… Občané Jiřetína a všichni další občané kraje nesmějí už trpět dlouhodobými důsledky těžby.“ [3]
Odpis zásob uhlí je podle ekologických organizací a občanských sdružení jediný skutečně účinný způsob, jak ochránit Horní Jiřetín a Černice před zničením, poskytnout jejich obyvatelům jistotu a zbavit je šikanování ze strany Mostecké uhelné [4]. Odpis již dříve do svého volebního programu zařadila Strana zelených. ČSSD zatím slíbila, že územní ekologické limity zařadí do zásad územního rozvoje [5]. K odpisům se však dosud neodhodlala.
Jana Kubáňová z Hnutí DUHA řekla:
„Spor o rozšiřování dolů tím prakticky skončil. Limity už chtějí zachovat ODS, sociální demokraté, zelení i koaliční vláda. ODS a zelení už počítají i s odpisem zásob uhlí, což bude definitivní tečka. Postupný útlum dolů s konečnou platností zbaví Ústecký kraj nálepky beznadějného místa, oživí ekonomiku a přivede nová průmyslová odvětví.“
Jan Rovenský z Greenpeace řekl:
„Je to velmi příjemné překvapení. Severočeská ODS dnes zveřejněným programem dala jasně najevo, že ochrana životního prostředí a místních lidí je pro ní důležitá. Pokud bychom měli nyní známkovat, jak se strany staví k záchraně Horního Jiřetína, dostali by ODS a Zelení jedničku, sociální demokraté dvě mínus, komunisté čtyřku a severočeši.cz propadají, protože se ke zkoušce vůbec nedostavili.“
Tereza Otcovská z litvínovského občanského sdružení Kořeny řekla:
„Doufám, že po volbách noví krajští zastupitelé přesvědčí vládu v Praze, aby zásoby uhlí před Litvínovem odepsala. Nejde o nic menšího, než jestli bude naše město dalších sto let vegetovat na hraně hlučící a prašné jámy. Myslím, že ODS teď má šanci získat podporu i těch lidí v Litvínově, kteří už nad ní lámali hůl.“
 
Poznámky:
[1] Ústecké krajské zastupitelstvo loni schválilo takzvané zadání zásad územního rozvoje, které respektuje ochranu měst a obcí před dalším rozšiřováním uhelných dolů. Noví zastupitelé budou příští rok hlasovat, zda rozhodnutí definitivně potvrdí.
[2] Greenpeace, litvínovské občanské sdružení Kořeny a Hnutí DUHA vedou kampaň, která má před volbami politické strany přimět, aby odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi aktivně prosazovaly. Součástí jsou desítky billboardů a citylightů ve velkých městech Ústeckého kraje, putovní fotografická výstava, speciální webové stránky www.zitnebotezit.cz, elektronická fotopetice či takzvaná fóra kandidátů.
[3] Volební program ODS
[4] Celý Horní Jiřetín se nalézá v tzv. dobývacích prostorech, které má přidělena Mostecká uhelná. Společnost se již několik let pokouší systematicky bránit místním lidem v bytové výstavbě (v současnosti kvůli tomu vede soudní při s Krajským úřadem Ústeckého kraje), získat zdarma desítky hektarů státních pozemků na území obce, a znemožnit tak její další rozvoj.
[5] Podrobnosti v tiskové zprávě