Zítra opět zkusí Pavel Tykač a Daniel Beneš prosadit pro občany a stát nevýhodný prodej elektrárny Počerady
Uhájí členové dozorčí rady ČEZ zájmy lidí a státu?
Zítřejší dozorčí rada ČEZ bude opět jednat o strategickém prodeji uhelné elektrárny Počerady. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš se nejspíše znovu pokusí prosadit prodej ve prospěch kontroverzního podnikatele Pavla Tykače [více o jeho kontroverzním podnikatelském profilu v poznámce 1]. A to přesto, že Pavel Tykač deklaroval, že bude o obchodu jednat jen do konce dubna a vyhrožoval tak státní firmě odchodem od jednacího stolu. Stále trvá, že prodej elektrárny je ekonomicky nevýhodný pro stát i ostatní akcionáře a navíc jde proti Státní energetické koncepci ČR, Politice ochrany klimatu v ČR i globální Pařížské klimatické dohodě.
Iniciativa lékařů, vědců, významných osobností veřejného života, místních politiků z Ústecka i ekologických organizací proto nadále apeluje na zastavení jednání o prodeji a logické směřování uhelné elektrárny k uzavření v následujících deseti letech [1].
Členové dozorčí rady mají jedinečnou příležitost ukázat, že hájí zájem státu a ostatních akcionářů a odmítnout ekonomicky, ekologicky i strategicky nevýhodný prodej. Na rizika tlaků, jimž jsou vystaveny dozorčí rady společností ze strany jejich vedení, upozorňuje i BIS.
Shrnutí důvodů pro zastavení jednání o prodeji elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi:
- ČEZ by přišel o dodávky uhlí za 100 miliard z velkolomu Vršany a tím i o kontrolu nad českým uhlím. Právě kvůli strategicky výhodné smlouvě na dodávky uhlí doporučila (vedle dalších důvodů) ČEZu před dvěma lety analýza společnosti Erste, aby elektrárnu (za tehdy navrhovanou cenu 8 miliard korun) neprodávala. Doslova Erste napsala: “Naopak ponechání si elektrárny EPC a tím pádem i zachování DKS (smlouvy na prodej uhlí) v platnosti do roku 2060 by znamenalo, že společnost ČEZ bude po roce 2025 kontrolovat, s výjimkou uhlí za limity na dole ČSA, všechno uhlí v České republice. Tato skutečnost může pro společnost ČEZ v budoucnu představovat významnou ekonomickou a strategickou výhodu.“ [2]
- Většina nabízené částky za elektrárnu je virtuální, ČEZ by dostal 4,5 miliardy a zbylých 6 miliard chce Pavel Tykač platit elektřinou, která zatím neexistuje.
- ČEZ by prodal ziskovou firmu, státu by přitom zbyly miliardové účty ročně za trvající škody na zdraví a životním prostředí způsobené Tykačovou firmou.
- Odprodej a následná snaha Pavla Tykače prodlužovat provoz Počerad o desítky let, je v rozporu s klimatickou dohodou z Paříže a v rozporu se Státní energetickou koncepcí ČR i Politikou ochrany klimatu v ČR [3].
- Pavel Tykač by se ke strategickému zdroji choval nejspíš podobně jako ke své firmě Vršanská uhelná, z níž vyvádí miliardové dividendy a zároveň ji posílá do ztráty a snižuje mzdy zaměstnancům [4].
- Opakovaně ČEZ čelí kvůli obchodu kritice menšinových akcionářů, kteří jeho výhodnost zpochybňují. Ti by se přitom mohli v případě prodeje, který by je poškodil, bránit soudně, neboť zákon minoritní akcionáře chrání.
Obchod kritizuje správce většinového státního podílu v ČEZ - ministr financí Andrej Babiš a předseda dozorčí rady akademik Václav Pačes. Pochybnosti vyjádřili i premiér Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Dozorčí rada již jednou (27. dubna) prodej elektrárny odmítla schválit [5].
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace, řekl:
“Uspěchaný a nevýhodný prodej Počerad smrdí korupcí a klientelismem. Pokud by management skutečně soukromé firmy ignoroval vůli většiny svých vlastníků tak okázalým způsobem, jako to právě předvádí management ČEZu, už by stál pravděpodobně ve frontě na úřadu práce. Odložit své rozhodnutí až na dobu po parlamentních volbách je minimum, co může dozorčí rada pro zvýšení transparentnosti tohoto podezřelého obchodu udělat. Nejlepší by ale samozřejmě bylo, kdyby Tykačovu nabídku odmítla zcela.”
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Prodej a prodloužení provozu uhelné elektrárny Počerady jsou nevýhodné pro stát i ostatní akcionáře a znamenaly by pokračování ve znečišťování ovzduší i plýtvání uhlím v rozporu se Státní energetickou koncepcí ČR. Dozorčí rada by měla definitivně utnout úsilí Daniela Beneše, aby prosadil obchod výhodný pro kontroverzního fosilního miliardáře Pavla Tykače.“
Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz
Poznámky:
[1]
http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/04/kontroverzni_p...
[2] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/04/vyzva_vlade-_p...
[3] http://hnutiduha.cz/aktualne/cez-s-elektrarnou-pocerady-zahodil-smlouvu-...
[4] http://cislotydne.cz/nula-2/
[5] http://hnutiduha.cz/aktualne/blizi-se-okd-cislo-2
[6] http://hnutiduha.cz/aktualne/dozorci-rada-cez-prozatim-odmitla-prodat-uh...