Zavře se elektrárna Počerady už příští rok? Ekologické organizace zveřejňují jízdní řád útlumu uhlí
Uhelná elektrárna Počerady - která vypouští nejvíce emisí na jednotku vyrobené energie a měla by tedy dle oficiálního kritéria Uhelné komise končit první - by podle Hnutí DUHA a Greenpeace měla být odstavena již na konci roku 2021. Vyplývá to z dnes zveřejněného plánu postupného útlumu uhelných elektráren, které ekologické organizace zpracovaly na základě kritéria emisní intenzity schváleného Uhelnou komisí letos v červnu. [1] V roce 2022 by pak měl následovat Mělník III, v roce 2024 Dětmarovice a Chvaletice v roce 2025. Na začátku roku 2030 by už neměly být v provozu elektrárny Kladno či Ledvice 6.
Ekologické organizace již dříve zveřejnily pořadí elektráren [2] tak, jak by měly být zavírány právě podle kritéria emisní intenzity. Zároveň upozornily, že všechny dosavadní scénáře modelované ČEPS počítají až do roku 2029 s vývojem “business as usual” a pak s poměrně strmým poklesem výroby elektřiny z uhlí k rokům 2033 a 2038. Přitom však zachovávají vývoz téměř 5 TWh elektřiny (tolik, co vyrábí například Počerady) ještě v roce 2025 a naopak nevyužívají možnosti vyšší výroby z jiných zdrojů, například obnovitelných.
Proto ekologické organizace ukázaly, jak by mohl vypadat tzv. “zodpovědný scénář”, který naopak počítá s postupným uzavíráním velkých uhelných zdrojů již v následujících 10 letech. Nyní k tomuto scénáři vypracovaly reálný plán na odstavování jednotlivých elektráren.
Ekologické organizace v návrhu postupného dostavování do roku 2030 vycházejí z modelování české elektrizační soustavy od expertů ze společnosti Energynautics, které prokázalo, že můžeme odstavit všechny uvedené uhelné elektrárny postupně již do roku 2030 [3]. Modelování počítalo s realistickým růstem výroby z obnovitelných zdrojů na dvojnásobek současné produkce, provozem jaderných reaktorů v Temelíně i Dukovanech, výrobou elektřiny v teplárnách (které dle aktuálního výhledu již nejspíš nebudou využívat uhlí), novými zdroji elektřiny z plynu a vyšší spotřebou elektřiny. Model zkoumal fungování naší sítě v 15-minutových intervalech po celý rok, takže započítal například denní špičky spotřeby či propady výroby z fotovoltaiky v noci či v zimě.
V případě použití uvedeného modelu by orientační termíny odstavování zdrojů vypadaly takto:
-
propočet ČEZ zveřejněný na Valné hromadě 21.6.2020
-
vlastní propočet podle údajů společnosti Sokolovská uhelná
-
vlastní propočet podle údajů z posudku k žádosti o výjimku a databáze EU ETS
-
vlastní propočet podle průměrných údajů na webu Sev.en a databáze EU ETS
Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA a člen Uhelné komise za asociaci ekologických organizací Zelený kruh, řekl:
“Odstavit elektrárnu Počerady už příští rok dává smysl. Má nejhorší emisní intenzitu ze všech uhelných elektráren a toto kritérium má dle usnesení Uhelné komise určit, která uhelná elektrárna půjde první. A odstavovat by se logicky mělo začít hned - přebytky elektřiny, které každoročně vyvážíme, jsou daleko vyšší, než kolik se vyrobí v Počeradech. Navíc příští rok začnou platit nové limity pro znečišťování ovzduší, které elektrárna nesplňuje.”
Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR řekl:
“Když si člověk rozvrhne uzavírání elektráren v čase tak, aby nemusel všechny narychlo uzavírat až po roce 2029, jasně z toho vychází, že elektrárna Počerady, která má nejvyšší emisní intenzitu, by měla skončit už na konci příštího roku. Uhlobaronovi Pavlu Tykačovi tak jeho zdánlivě výhodný obchod s ČEZem příliš nevychází a vypadá to, že si za své peníze kupuje vysloužilý šrot, který mu opatření Uhelné komise brzy zavřou.”
Poznámky pro editorky a editory:
[1] Zápis z 5. zasedání Uhelné komise, 5. června 2020, 9:50, Elektrárna Prunéřov II (strana 4 dole):
https://www.mpo.cz/assets/cz/rozcestnik/ministerstvo/kalendar-akci-vse/2020/6/Zapis-z-5--zasedani-UK-_5-6-2020_.pdf
[2] https://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2020/10/kill_list_hnuti_duha_2020.pdf
[3] https://frankbold.org/sites/default/files/publikace/czech_grid_without_coal_by_2030_fin_0.pdf
|