Zákon o obnově evropské přírody rozdělil Evropský parlament. Rozhodne se v červenci

Společná tisková zpráva Arniky, Beleca, České společnosti ornitologické, Greenpeace, Hnutí DUHA, WWF Střední a východní Evropa

Brusel 27. června 2023 - Členové výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí (ENVI) se dnes na svém hlasování neshodli na podpoře tzv. zákona (nařízení) na obnovu přírody. Čeští členové výboru europoslanci Stanislav Polčák (STAN/EPP) a Alexandr Vondra (ODS/ECR) nenašli odvahu hlasovat a raději se nechali zastoupit náhradníky. Výsledek hlasování 44:44 ukazuje, že pro schválení stačil jen jeden hlas navíc.    


Nicméně dnešní zamítnutí zprávy ENVI výboru k tomuto nařízení je příležitostí pro Evropský parlament přijmout nejen ambicióznější, ale i konzistentnější text nařízení. Plénum Evropského parlamentu bude o Nařízení o obnově přírody hlasovat 12. července, a to v původním návrhu Komise, který je výrazně ambicióznější než neodsouhlasený text výboru.  Vlády členských států přitom podpořily nařízení na jednání ministrů životního prostředí 20. června, jakkoli v méně ambiciózní podobě, než byl původní návrh Komise.  

 

 Jan Freidinger z Greenpeace k tomu dodal: “Dnešní rozkol v ENVI výboru, kde polovina poslanců hlasovala pro zákon o obnově přírody a polovina proti, dokazuje, že obnova přírody je stále rozdělujícím tématem, a to především kvůli dezinformační kampani konzervativních a pravicových stran a zemědělské lobby. Nyní je čas, aby poslanci Evropského parlamentu na plenárním zasedání hlasovali na základě vědeckých doporučení a nepodléhali lobistům a falešným zprávám a podpořili návrh Komise.”  


Lenka Fryčová, expertka WWF: “Každý měsíc vědci přináší nová hrozivá varování o škodách, které pácháme na přírodě. Vědci jasně říkají, že bez obnovy přírody nás čeká rozsáhlé vymírání a kolaps naší schopnosti produkovat potraviny a přežít globální oteplování. Je ostudné, že politici a lobbisté šíří lež, že obnova příroda a zemědělství jsou v rozporu. Evropský parlament musí tyto dezinformace ignorovat a hlasovat pro obnovu evropské přírody."


Vlastimil Karlík, Arnika: “Poslanci ve výboru pro životní prostředí hlasující proti kompromisnímu návrhu prokázali zarážející neúctu k přírodě a příštím generacím. Nezapomeňme jim to při příštích evropských volbách.” 


Martin Rexa z Hnutí DUHA: “Obnovu mezí a mokřadů v české krajině, zastavení úbytku biodiverzity, vytvoření krajiny odolné vůči zhoršujícím se dopadům klimatické změny - to všechno a mnohé další mají nyní v ruce všichni naši čeští europoslanci. Budeme bedlivě sledovat, jestli budou hájit zájmy společnosti a žitelnou budoucnost, nebo se k nim obrátí zády. Klíčové budou zejména hlasy europoslanců z KDU-ČSL, STAN, TOP 09, ODS a ANO.”

  

Cílem návrhu Evropské komise je do roku 2030 obnovit degradovanou přírodu na 20 % pevninských a mořských oblastí v EU a do roku 2050 na všech degradovaných oblastech. V roce 2021 Evropská agentura pro životní prostředí zjistila, že 81 % ekosystémů v EU je ve "špatném" stavu. 


Proti zákonu se postavily konzervativní a pravicové politické strany a lobbistické organizace zemědělského průmyslu, přičemž předseda středopravicové Evropské lidové strany (EPP) Manfred Weber na zasedání výboru pro životní prostředí 15. června přeskupil poslance strany, aby získal co nejvíce hlasů proti návrhu. To se týkalo i europoslance Stanislava Polčáka, který veřejně deklaroval podporu nařízení, ale nakonec se stáhl a nechal se při hlasování zastoupit. Pravicovým europoslancům se ve výboru pro životní prostředí nepodařilo zákon zcela zlikvidovat, ale podařilo se jim odložit cíl obnovy přírody stanovený v návrhu zákona na rok 2035 a snížit jej na polovinu, aby bylo obnoveno pouze 10 % přírodních oblastí, a oslabit další návrhy. Na dnešním pokračování jednání výboru jeho členové výboru hlasovali proti odeslání doporučení k novému zákonu EU o obnově přírody na plenární zasedání Parlamentu. Původní cíle a další návrhy budou nyní znovu předloženy k hlasování na plenárním zasedání Parlamentu .


Vědci, ekologové, průmysl obnovitelných zdrojů energie a další podnikatelské skupiny vyjádřili návrhu Evropské komise na obnovu přírody podporu. Podporu nařízení vyjádřila i celá řada českých nevládních organizací a vědců ve své Výzvě za přírodu.   


Více než 3 000 vědců vyjádřilo své znepokojení nad nepřesnostmi a dezinformacemi, které šíří odpůrci zákona o obnově přírody, včetně falešných hrozeb pro potravinovou bezpečnost a zaměstnanost.


Další kroky

 Evropský parlament má o zákonu o obnově přírody hlasovat na svém plenárním zasedání 12. července. Pokud bude zákon schválen, bude následně postoupen k třístranným jednáním mezi Evropským parlamentem, vládami členských států a Evropskou komisí s cílem dohodnout se na konečném znění.