Zákon o čisté energii platí od prvního – s podmínkou
Klíčový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie, který může nastartovat revoluci v české energetice, vstoupí v pondělí (1.8.) v platnost. Zda bude úspěšný, ovšem záleží na důležitých vyhláškách, které právě dokončuje Energetický regulační úřad.
Zákon, který ekologické organizace prosazovaly několik let, otevře cestu na český trh větrným či malým vodním elektrárnám, spalování biomasy nebo sluneční energii. Měl by snížit exhalace oxidu uhličitého zhruba o 4 miliony tun – tedy o množství odpovídající téměř všem českým kamionům a nákladním autům dohromady. Do konce desetiletí v české ekonomice vyvolá investice ve výši asi 50 miliard korun. Modernizuje energetiku a vytvoří tisíce nových pracovních míst. Přitom dopad na cenu bude jen v řádu několika procent, zanedbatelný ve srovnání s jinými vlivy na trhu.
Zákon je nejlepší normou na podporu čistých zdrojů energie v nových členských zemích Evropské unie. Podnikatelé, kteří se rozhodnou postavit zařízení na výrobu čisté energie, budou díky němu mít dlouhodobě garantovanou výkupní cenu své elektřiny, což zajistí návratnost investic, a otevře jim tak dveře k bankovním úvěrům.
Zda zákon bude opravdu účinně podpoří čisté zdroje, rozhodnou ještě prováděcí vyhlášky, které k němu připravuje Energetický regulační úřad. Stanoví v nich pravidla pro výpočet výkupních cen a zejména ceny samotné. Právě výkupní ceny jsou nejdůležitějším parametrem celého systému podpory. Aby legislativa splnila svůj účel, musí být určeny průhledně a nediskriminačně. Musí výrobcům ze všech typů zdrojů zaručit patnáctiletou návratnost investice – jak zákon požaduje.
Petr Holub z Hnutí DUHA řekl:
„Po letech nejistoty zákon výrobcům čisté energie konečně zajistí stabilní podmínky na trhu, a otevře tak cestu k bankovním úvěrům. Nejdůležitějšími body jsou povinný výkup čisté elektřiny a garance návratnosti projektů do patnácti let. Je to nejlepší legislativa tohoto druhu v deseti nových členských zemích EU. Sníží znečištění, vytvoří nová pracovní místa, pomůže oživit ekonomiku řady obcí a rozhýbe nové, moderní průmyslové odvětví. Ovšem zda opravdu splní svůj účel, záleží na rozhodnutí regulátora o vyhláškách a výkupních cenách.“
Edvard Sequens ze Sdružení Calla řekl:
„Obnovitelné zdroje si po letech stagnace zaslouží slušné výkupní ceny. Na Energetickém regulačním úřadu nyní leží odpovědnost, zda naplní smysl zákona, stanoví ceny nediskriminačně pro všechny typy čistých zdrojů a zajistí návratnost investic, nebo upřednostní zájmy dominantních energetických společností.“
|