Zákaz plošného používání glyfosátu v zemědělství by byl významným krokem. Hnutí DUHA vítá slib ministra Miroslava Tomana

Toxický herbicid by měl zmizet i z parků a zahrad

Zakáže-li ministr zemědělství Miroslav Toman plošné používání glyfosátu v zemědělství, jak oznámily dnešní Lidové noviny [1], učiní tak velký krok ke snížení zátěže, kterou tento jedovatý a pravděpodobně karcinogenní herbicid poškozuje zdraví, přírodu i životní prostředí. Hnutí DUHA vítá slib zakázat plošné používání v zemědělství, požaduje tento krok již řadu let a bude jej dále vyžadovat..

Největší přínos takového kroku bude v zákazu tzv. desikace, tedy stříkání plodin těsně před sklizní. Stále by však zůstalo nebezpečné používání herbicidu pro údržbu veřejné zeleně v obcích a městech i individuální používání. Hnutí DUHA proto žádá zákaz i v těchto případech.

Detailní britská studie zjistila, že použití glyfosátu k desikaci nepřináší žádnou nebo jen minimální výhodu, naopak může snížit výnos. Dále studie ukazují, že aplikace glyfosátu zvyšuje výskyt houbových onemocnění plodin [2].

Zákaz desikace však nestačí. Dalším krokem by měl být zákaz používání glyfosátu na veřejných prostranstvích v obcích a městech, kde se s ním dostávají do kontaktu lidé, hlavně malé děti. Zcela bez glyfosátu se už obejdou některá města, například Louny nebo Mělník, od roku 2017 také Brno. Hnutí DUHA a Síť ekologických poraden proto připravily návod, jak se bez glyfosátu v péči o městskou zeleň obejít [3]. Rizikové je také neprofesionální používání - tedy volný prodej přípravku v obchodech se zahradnickými potřebami.

Klára Kyralová, expertka na potraviny a zemědělství Hnutí DUHA, řekla:
“Vítáme slib ministra zemědělství Tomana zakázat plošnou aplikaci nebezepečného herbicidu glyfosát. To, s čím přichází, je jedním z nutných kroků, k nimž Hnutí DUHA vyzývá české ministry opakovaně. A budeme v tom pokračovat v případě, že by se zákaz pokusila odvrátit například mocná lobby velkých zemědělským podniků. Budeme také nadále žádat rozšíření zákazu i na aplikaci na veřejných prostranstvích, kde může toxický glyfosát zasáhnout například děti. Omezit je nutné také volný prodej přípravku pro neprofesionální používání.”


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA: 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] https://www.lidovky.cz/nebezpecny-herbicid-je-vsude-stat-zakroci-zakaze-...

[2] Orson, J. H., Davies D. H. K. (2007). Preharvest glyphosate for weed control and as a harvest aid in cereals. Research Review, č. 65
a odkazy na další studie: http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2013/07/roundup.pdf

[3] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/10/parky_a_travni...


 

Šítky aktuality: