
Vláda rozšířila výsluhové příspěvky pro horníky. Zaslouží si je však i lidé z elektráren

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, k tomu říká:
“Rozhodnutí vlády vítáme. Vláda však stále ignoruje, že ještě rychlejší úbytek pracovních míst se očekává v uhelných elektrárnách a teplárnách. I když některé uhelné zdroje přejdou na plyn, tak počet pracovních míst potřebných pro obsluhu plynového zdroje klesne na desetinu, možná i více. I energetici si tedy záchrannou síť zaslouží. Ale hlavně je potřeba rozběhnout rozběhnout masivní přeměnu energetiky na obnovitelné zdroje, kde zkušení technici a energetici najdou důstojné uplatnění a vzniknou i příležitosti pro další obyvatele a obyvatelky uhelných krajů.”
Jan Rovenský z Greenpeace říká:
"Vláda se vydala správným směrem, za což zaslouží pochvalu, ale zůstala bohužel na půl cesty - na zaměstnance elektráren dopadne rychlý konec uhlí úplně stejně, jako na zaměstnance velkolomů. Budeme proto budoucí vládu přesvědčovat, aby příspěvek rozšířila i na ně."
Kristina Zindulková z Centra pro dopravu a energetiku říká:
"Výsluhové příspěvky jsou dobrým základem podpůrných opatření pro zaměstnance uhelného průmyslu, tím to ale nesmí skončit. Pro úspěšnou transformaci je potřeba vytvořit programy pro rekvalifikaci a asistenci při změně zaměstnání, zmapovat pracovní trh a nastartovat takové projekty, které vytvoří kvalitní pracovní místa vhodná pro propuštěné zaměstnance. To se neobejde bez přímého zapojení horníků, energetiků i zaměstnanců navázaných odvětví - bez konzultace s nimi nelze očekávat, že vláda či samosprávy vytvoří programy, které se potkají s potřebami zaměstnanců.”

- Pro psaní komentářů se přihlaste.