USA hodily do Kodaně finanční bombu. EU se v noci musí přidat – a česká delegace to chtít
Konkrétní evropské závazky po vzoru Američanů – to by česká delegace měla podle ekologických organizací navrhnout a prosazovat na noční mimořádné schůzce států EU v Kodani.
Hillary Clintonová navrhla, aby fond na pomoc rozvojovým státům činil 100 miliard dolarů ročně. Peníze mají sloužit hlavně na nouzová opatření, jež budou chránit chudé lidi v Africe nebo Asii před následky exhalací, kterým už nejde předejít.
Česká vláda musí podle ekologických organizací na schůzce EU prosazovat:
- Aby unie bezodkladně, výslovně a oficiálně potvrdila, že sníží své exhalace minimálně o 30 % do roku 2020. Pomůže tak předejít největším škodám, které by v chudých zemích zanechalo sucho, šíření malárie nebo častější hurikány.
- Aby evropské státy řekly, jakou konkrétní částkou hodlají pomoci rozvojovým zemím.
Na stejných návrzích musí zítra trvat i premiér Jan Fischer, soudí Centrum pro dopravu a energetiku, Greenpeace a Hnutí DUHA.
Ekologické organizace podotkly, že premiérův mandát k seriózním krokům potvrdil dnešní výzkum STEM. Podle něj 75 % Čechů považuje za příčinu globálních změn podnebí lidskou činnost – a rovněž tři čtvrtiny soudí, že by Česká republika se měla zavázat ke snižování exhalací, i kdyby to zatížilo ekonomiku. Starší průzkum potvrdil, že veřejné mínění v poměru 63 ku 29 % považuje opatření proti změnám podnebí za přínos pro ekonomiku
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Dobrá smlouva za rok nebo dva je lepší než špatná smlouva tuhle sobotu. Ale během dvou dnů se ještě může leccos stát. Češi nejsou v Kodani páté kolo u vozu. Naše delegace by měla navrhnout a prosazovat, aby unie následovala příklad Američanů a naprosto konkrétně řekla, co udělá. Včetně čísel. Účinná smlouva bude pro Českou republiku výhodná jako pro málokoho. Nastartuje u nás nová průmyslová odvětví a sníží dovoz ropy a plynu.“
Jan Rovenský z Greenpeace řekl:
„Zdá se, že přichází životní příležitost ministra Dusíka. Tématu rozumí, má kredit a zkušenosti s mezinárodním vyjednáváním z doby českého předsednictví. Konference vykolejila a původní sebevědomé představy velkých zemí berou za své. Podobné krizové situace jsou příležitostí pro ty, kteří doposud tiše seděli v koutku. Pokud ministr Dusík ostatním ztemím EU oficiálně navrhne, aby společně prosazovali snížení emisí rozvinutých zemí o 40 %, může současnou patovou situaci odblokovat.“
Ondřej Pašek z Centra pro dopravu a energetiku řekl:
„Do konce konference v Kodani zbývají hodiny a jednání jsou zablokována. Evropa nesmí propásnout svou příležitost – pokud teď přislíbených 30 % nepotvrdí, mohou jí ostatní obvinit z blufování. Je čas k akci, k návratu do čela světové politiky. Emise v Evropské unii díky ekonomické krizi začaly klesat a dosáhnout snížení o 30% v roce 2020 nebude těžké. Navíc tím podpoříme rozvoj moderních technologií a snížíme účty za dováženou ropu a plyn.“
|