Uhlí vzkazuje od sídla vlády: “Nikde mě nechtějí, hlasujte pro rychlý odklon”

Před Úřadem vlády ČR skončila cesta uhlí, které obcházelo členky a členy vlády, jež dnes rokují o odklonu České republiky od jeho spalování. Je již zcela jasné, že spalování uhlí musí - z důvodů změny klimatu, lidského zdraví, růstu ceny emisní povolenky či odporu bank a pojišťoven k tomuto palivu - skončit co nejdříve. Polovina členů a členek vlády (celkem sedm ministru a ministryň) podpořila rychlejší odklon již v meziresortním připomínkovém řízení, zatímco pozdější razí jen dva členové vlády. [1]  


Happening začal nedělní podvečerní návštěvou u premiéra Andreje Babiše v Průhonicích u Prahy. Předseda vlády uhlí nechtěl, policie jej zastavila desítky metrů od domu. Muž v kostýmu uhlí se dále v pondělí dopoledne dostavil před sídla ministerstev. Uhlí se vydalo zejména za ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, aby mu vysvětlilo, že do roku 2038 se opravdu spalovat nebude, šlo by o ekologický i ekonomický nesmysl. Uhlí si svojí návštěvou potvrdilo, že jej na žádném ministerstvu nevítají a nechtějí.


Aktivisté a aktivistky Greenpeace dnes ráno také vyvěsili z Mánesova mostu v Praze obří transparent s nápisem “Konec doby uhelné”, který byl viditelný i z břehu od Strakovy akademie, kde se vláda bude zabývat otázkou ukončení těžby a spalování uhlí. Tentýž transparent se objevil loni na podzim na vrcholu uhelného velkorypadla během několikadenního protestu proti těžbě a spalování uhlí ve velkolomu Vršany. 


Ekologické organizace žádají, aby dnes vláda odmítla spalování uhlí do roku 2038 a podpořila co nejrychlejší konec uhlí. Podle podkladů z Uhelné komise, které vláda k rozhodování dostala, je možné s uhlím skončit v roce 2033 a podle nezávislého modelování společnosti Ember je to možné již v roce 2030 [2]. Rok 2030 je také dle studie Bloomberg New Energy Finance nejzazší z ekonomického hlediska [3]. 


Uhlí na happeningu řeklo: 

Nikdo z vlády mě nechce. Ze všech ministerstev, kde jsem bylo, mě vyhazovali. Ani jsem tak nemuselo vysvětlovat, že opravdu nemohu být spalováno do roku 2038, zvládám sotva rok 2030. Všem je asi jasné, že mým spalování se mění klima, to je jeden ze nejzásadnější problémů, který vy a celé lidstvo máte. Poškozuji zdraví lidí i přírodu. A navíc moje služby jsou čím dál dražší. Nejpozději v roce 2030 byste mě museli začít nesmyslně dotovat. Jestli to tedy členové vlády chápou, tak je žádám, aby hlasovali pro co nejrychlejší konec mého spalování.”


Klára Bělíčková, mluvčí Fridays for Future, řekla:

“Uhelná komise je zrada pro studentské hnutí Fridays for Future. Když vznikla díky středoškolským stávkám za klima, mysleli jsme si, že řešení klimatické změny bude jedna z priorit. Vláda by měla vzít do svých rukou rozhodnutí, které my jako studenti a studentky udělat nemůžeme. I přesto, že jsme to my a další generace, kterých se dopady klimatických změn budou dotýkat nejvíce. Důležitým bodem je rapidní snižování emisí, které teď vláda může podpořit a to tím, že bude hlasovat pro konec uhlí dříve než v roce 2038.”


Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA a bývalý člen Uhelné komise, řekl: 

“Česká republika potřebuje plán na odklon od uhlí a potřebuje jej hned. Ne proto, aby spalování uhlí skončilo co nejdříve, to se stane i bez toho kvůli emisním povolenkám či odporu bank a pojišťoven spolupracovat s uhelnými firmami. Je to proto, abychom na to byli připraveni a odklon proběhl pokud možno řízeně, aby lidé pracující v uhelném průmyslu věděli co s nimi bude a aby byla efektivně využita štědrá podpora z EU na modernizaci energetiky a spravedlivou transformaci. Potřebujeme prostě plán, založený na ekonomické i klimatické realitě.”  


Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace, řekl: 

“Bavit se o konci uhlí až v roce 2038 je nesmysl, to bychom museli dosluhující uhelné elektrárny finančně dotovat, aby do té doby vůbec dožily. Ministři a ministryně musí odmítnout doporučení Uhelné komise a přijít s plánem na dřívější odklon od uhlí. Ekonomická realita uhelného průmyslu i naše závazky na ochranu klimatu a snižování emisí skleníkových plynů jasně ukazují, že by uhlí v ČR mělo skončit ideálně do roku 2030.”


Poznámky:

[1] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/vlada-v-pondeli-projedna-konec-spalovani-uhli-rok-2038-je-uz-zcela-nerealny

[2] https://ember-climate.org/project/coal-free-czechia-2030/ infografika v češtině https://faktaoklimatu.cz/studie/2020-scenar-ember 

[3] https://assets.bbhub.io/professional/sites/24/BloombergNEF-Decarbonization-of-Eastern-Europe%E2%80%99s-Energy-Mix-Key-to-Higher-EU-Climate-Goals-Nov-2020.pdf