Uhelné elektrárny, které žádají o výjimky, loni vypustily výrazně více rtuti. Ukazují to aktuálně zveřejněná data provozovatelů

Uhelná elektrárna Chvaletice vypustila do ovzduší loni 537 kg nebezpečné rtuti, přitom v roce 2018 to bylo “jen” 154 kg. Ukazují to nová data od provozovatelů zdrojů znečištění aktuálně zveřejněná v Integrovaném registru znečištění [1]. 

Elektrárna Chvaletice se tak stala nejen skokanem roku, ale také největším českým zdrojem rtuti do ovzduší, když loni překonala i dříve první elektrárnu Počerady, která loni vypustila 383 kg rtuti (zatímco v roce 2018 vypustila 229 kg).

Chvaletice i Počerady přitom žádají o výjimky z nových limitů pro rtuť, které mají od srpna 2021 výrazně omezit exhalace nebezpečné látky ze zdrojů v celé EU [2]. Výjimky (byť na kratší dobu) žádají i další uhelné elektrárny - Prunéřov, Tušimice a Ledvice - které v žebříčku znečišťovatelů touto látkou figurují na dalších místech.

TOP10 znečišťovatelů ovzduší rtutí v ČR v roce 2019:

zdroj znečištění

majitel

2018 

rtuť (kg)

2019 rtuť (kg) 

Elektrárna Chvaletice

Sev.en Energy

154

537

Elektrárna Počerady

ČEZ (prodáno Sev.en Energy)

229

383

Elektrárna Prunéřov

ČEZ

224

359

Elektrárna Tušimice

ČEZ

125

239

Elektrárna Ledvice

ČEZ

95

235

Elektrárny Mělník 2 a 3

ČEZ

73

172

Unipetrol (uhelný zdroj)

PKN Orlen

106

145

Elektrárna Vřesová

Sokolovská uhelná

96

81

Třinecké železárny

FINITRADING

117

59

Liberty Ostrava (Nová huť)

Liberty Steel

92

51


Právní analýza Frank Bold navíc ukázala, že údaje, které provozovatelé ohlašují do registru znečišťování, jsou pravděpodobně podhodnocené. Jsou totiž získané méně přesnou jednorázovou metodou měření. Z analýzy Frank Bold vyplývá, že provozovatelé vykazovali nižší emise ještě i v době, kdy už prokazatelně měli přesnější kontinuální měření, ukazující vyšší hodnoty [3]. 

Greenpeace a Hnutí DUHA proto odmítají udělování výjimek z nových limitů na ochranu zdraví lidí. Nejproblematičtější elektrárny jako Chvaletice a Počerady by podle ekologických organizací měly být místo toho odstaveny. Končí jim životnost, zjevně nejsou schopné splnit aktutální standardy ochrany životní prostředí a vyrábí dohromady o hodně méně, než kolik činí vývoz přebytku elektřiny do zahraničí [4].

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí z Greenpeace říká:

Nová měření nám ukazují, že emise rostou. Tento trend zřejmě potvrdí i přesnější kontinuální měření, které se nyní bude zavádět. Vypadá to tedy, že jsme celé roky byli vystaveni mnohem většímu množství toxické a vysoce nebezpečné rtuti, než nám provozovatelé uhelných elektráren tvrdili. Teď, když se má tato situace konečně řešit a elektrárny mají konečně - poprvé v historii - rtuť zachycovat, žádají jejich vlastníci o výjimky, aby mohli vypouštět do ovzduší rtuť i nadále. To je nepřijatelné.”


Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl:

Zastaralé uhelné elektrárny jako Chvaletice a Počerady prostě nejsou schopné plnit moderní nároky na ochranu zdraví a životního prostředí. Dávat jim výjimky z nových evropských limitů za situace, kdy se ukazuje, že vypouští více rtuti, než se myslelo, je nepřípustné. To by bylo jako snížit trest vězni ve chvíli, kdy se zjistí, že spáchal násobně více zločinů. Chvaletice i Počerady je naopak potřeba co nejdříve odstavit, vývoz elektřiny s takovými dopady na lidi a klima si prostě dovolit nemůžeme.”

 

Poznámky pro editorky a editory:

[1] https://portal.cenia.cz/irz/formularUnikyPrenosy.jsp (v poli “látka” je třeba nastavit jen “rtuť a sloučeniny jako Hg”

[2] Chvaletice: https://www.greenpeace.org/czech/tiskova-zprava/3867/vyjimku-pro-chvaletice-bude-resit-ministerstvo-ucastnici-z-rad-spolku-a-obci-se-odvolali/

Počerady: https://www.hnutiduha.cz/aktualne/cez-chce-vypoustet-z-elektrarny-pocerady-4x-vice-toxicke-rtuti-nez-je-limit-na-ochranu

[3] https://frankbold.org/sites/default/files/ke_stazeni/frankbold-emissiongate.pdf, str. 7.

Na problém upozorňuje také článek: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ceske-elektrarny-obchazi-emisni-limity-podle-pravniku-vyuziv/r~5d6acd7ef8ed11ea8972ac1f6b220ee8/ 

[4] Elektrárna Počerady vyrobí ročně maximálně 5,3 TWh, dle prezentace ČEZ pro investory a analytiky z 4. 10. 2019. 

Elektrárna Chvaletice vyrobila dle sdělení v žádosti o výjimku z emisních limitů podané společností Sev.en Energy v roce 2019 celkem 3,9 TWh. 

Celkový vývoz elektřiny z ČR v roce 2019 byl 13 TWh, tedy o 3,8 TWh více, než dohromady vyrobily tyto dvě elektrárny. https://www.eru.cz/documents/10540/5381883/Rocni_zprava_provoz_ES_2019.pdf/debe8a88-e780-4c44-8336-a0b7bbd189bc (str. 8, vpravo nahoře)