Sněmovna musí žádat zdravou péči o státní lesy

Poslanci debatují o megatendru Lesů ČR
Sněmovna by měla požadovat záruky, že vláda zruší kontroverzní tendry státních lesů a vypíše nové zakázky, které zajistí zdravou péči o krajinu. Hnutí DUHA to požaduje před dnešní parlamentní diskusí o sporných zakázkách v hodnotě až 16 miliard. Předsedové ČSSD, Strany zelených a lidovců již přislíbili, že se zasadí o jejich zrušení [1].

Poslanci budou dnes odpoledne debatovat o kontroverzním megatendru Lesů ČR. Generální ředitelství státních lesů plánuje svěřit všechny lesní celky na deset let do faktické správy dřevařským firmám, které by zde zajišťovaly veškeré práce včetně prodeje dřeva – s tím, že o výnos se budou dělit.

Hnutí DUHA argumentuje, že dodavatelské společnosti ve snaze o rychlý zisk během desetileté lhůty budou poškozovat zdraví lesů holosečným kácením a podobnými praktikami .

Ekologická organizace napsala všem poslancům a apelovala na ně, aby požadovali zastavení tendru [2]. Upozornila rovněž na nevýhodnost smluv, kvůli kterým Lesy ČR přijdou ročně o milirady korun, jež budou chybět na opatření ke zlepšení zdravotního stavu lesů [3].
Přečtěte si informační list , který Hnutí DUHA zaslalo poslancům >>
Veřejné pozemky ve správě Lesů ČR pokrývají více než šestinu české krajiny. Slouží jako místo k výletům – do státních lesů se každý víkend vydávají asi dva miliony lidí – a zadržováním srážek chrání města i obce před povodněmi. Domov zde má velká část tuzemské přírody.

Antimonopolní úřad v březnu sporný tendr přerušil a přezkoumává jeho soulad s pravidly pro zadávání veřejných zakázek. Nezabývá se však škodami na zdraví lesů, které mohou kvůli plánovaným regulím vzniknout.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Poslanci by měli požadovat, aby vláda tendr úplně stopla a vypsala nový, který zajistí zdravou péči o státní lesy. Na rozdíl od předchozích zakázek tentokrát nejde jen o rozdělení zisku, nýbrž také o zdraví našich lesů, jež každý víkend navštěvují miliony výletníků. Dřevařské firmy budou ve snaze o rychlý profit poškozovat naše lesy holosečným kácením a podobnými praktikami. České lesní hospodaření je historicky založeno na osobní odpovědnosti lesníka za svůj revír. Akciovka, která má les svěřený na deset let, ji ovšem necítí.“

Poznámky:

[1] Podrobnosti v tiskové zprávě >>

[2] Informační list , který Hnutí DUHA zaslalo poslancům a který vysvětluje hlavní ekologické i ekonomické námitky proti vypsaným tendrům >>
[3] Podrobnosti v pořadu Nedej se >>