ROZHOVOR S KRISTÝNOU KYÁNKOVOU: V Hnutí DUHA víme, že za rouškami jsou lidé, kteří nás potřebují.

 

V Hnutí DUHA jsme se rozhodli, že zaměstnanci a zaměstnankyně mohou po domluvě část pracovní doby využít pro to, co aktuálně zváží jako nejdůležitější. Naše koordinátorka dobrovolnic a dobrovolníků Kristýna Kyánková se do pomoci vrhla naplno. 

Před dvěma týdny ses přesunula do Podané kavárny v Brně, která je nyní i improvizovanou šicí dílnou roušek, kde dál koordinuješ ty, kdo chtějí pomáhat. Co konkrétně děláš?

Pokračuji v tom, co umím nejlépe – propojovat dobrovolníky a dobrovolnice, informovat je o tom, co aktuálně potřebují sociální a zdravotní služby, co potřebují krizové linky a jaká je aktuální poptávka po pomoci. Snažíme se pomoc dostávat k seniorům, lidem bez domova, hendikepovaným, drogově závislým, zkrátka k těm nejrizikovějším skupinám v době nákazy.  Během těchto dvou týdnů se zvedla obrovská vlna solidarity a tisíce lidí jsou připraveni dobrovolně pomáhat.

Kterým činnostem se dobrovolníci a dobrovolnice věnují?

Denně šijeme, dezinfikujeme a rozdáváme v průměru přes 1 400 látkových roušek do nemocnic, porodnic, dětských domovů, vozíčkářům, hospicům, pečovatelským službám, domovům pro seniory, pracovníkům terénních služeb, onkologickému ústavu, dokonce i policii a věznicím. Primárně teď hlavně šijeme roušky a zajišťujeme potřeby zdravotních a sociálních služeb. 
V Brně už je 7 dílen a zapojených je přes 90 domácností. Desítky dobrovolníků a dobrovolnic se na směny střídají a věnují šití svůj volný čas.  
Dobrovolníci a dobrovolnice také nabízí psychologickou pomoc, právní pomoc, pomoc s nákupy léků nebo potravin, s venčením psů. Jsou mezi nimi také řidiči, kteří v Brně vozí materiál lidem, kteří doma šijí roušky, a zase od nich sváží ty hotové, které dál distribuujeme. 
Dobrovolníci, zejména z oboru psychologie, také pomáhají na krizových linkách, poskytují potřebné informace zejména starším lidem, někteří jsou v nastalé situaci zmatení, bojí se a potřebují třeba jen uklidnit nebo si popovídat. 

A jak do toho vstupuje Hnutí DUHA?

Stavím na svých zkušenostech s koordinací dobrovolníků a dobrovolnic v Hnutí DUHA. Nadále dělám svoji práci, koordinuji dobrovolníky, jen tam, kde to teď akutně nejvíc hoří. Tohle know how mi hodně pomáhá teď fungovat efektivně a rychle, protože situace se neustále vyvíjí. Velmi si vážím, že mám teď i tu možnost to využívat tam, kde mi to aktuálně dává největší smysl v rámci své pracovní doby. V situacích jako je tahle, je to nesmírně důležité. 

A pomáhají i lidé v Hnutí DUHA? 

Hnutí DUHA více méně okamžitě reagovalo na nastalou situaci a umožnilo nám věnovat část kapacity tomu, co považujeme za nejpotřebnější. Minulý týden to byly celé 3 dny, tento týden 4 hodiny. Všichni máme doporučený home office a snažíme se zbytečně nevycházet. Někteří z nás šijí roušky. Naši telefonisté a telefonistky obvolávali prádelny, kde by se daly ušité roušky dezinfikovat. Taky kontaktují velkoochody a galanterie, odkud by se dal brát materiál na šití. Nyní se chystáme obvolávat lékaře a lékařky a zjišťovat, v jakém nyní fungují režimu. Z krizových linek víme, že se starší lidé často bojí, kde teď seženou léky a kdo jim je předepíše. V sociálních službách také kromě roušek chybí dezinfekce na ruce i na povrchy a další ochranné pomůcky, které jsou základem k bezpečnému vykonávání jejich práce, budeme se snažit sestavit databázi dodavatelů dezinfekcí a jednorázových rukavic, abychom to měli přehledně na jednom místě, což naše telefonistky a telefonisté umí precizně. 

Zpět k dobrovolnické iniciativě. Zvládáte pomoci každému, kdo si o pomoc řekne?

Uběhlé dva týdny jsme se snažili uspokojit obrovskou poptávku ze zdravotních a sociálních služeb po rouškách. Zatím jsme neměli možnost je distribuovat jednotlivcům, je to i obtížné na balení po jednom či dvou kusech. Zpomaluje to celý proces, ale už máme nějaké nápady na to, jak začít roušky bezkontaktně dostávat i jednotlivým potřebným. Máme pravidelné porady na dálku, abychom dokázali mít přehled a ucelený systém.

Jaké máte plány? Dá se něco v této době vůbec plánovat?

Jakmile se nám podaří uspokojit poptávku zdravotnických a sociálních služeb, rádi bychom začali roušky dostávat přímo k potřebným jednotlivcům – starším lidem a jiným ohroženým skupinám. Bezkontaktně do schránek. Úplně ideálně to spojit s dodávkou potravin a léků a třeba i nějaké hezké knihy na čtení jako takový balíček pomoci v nastalé situaci. Plánovat je ale samozřejmě složité, situace se mění každý den. 

Co byste jako dobrovolníci pro svoji činnost potřebovali?

V Brně určitě stále potřebujeme lidi do šicích dílen nebo lidi, kteří budou šít doma a roušky nám dovážet nebo posílat. Potřebujeme materiál (látky, šňůrky, nitě), dezinfekce a kanystry na jejich distribuci, jednorázové rukavice. 
 
A co pociťuji kolem sebe, po dvou týdnech plného nasazením tíhu nejisté budoucnosti, která na část dobrovolníků dopadá, když řeší, že přijdou o práci. I za rouškami v našich šicích dílnách jsou lidé, kteří budou potřebovat pomoc. I tohle chceme řešit. 

Co bys v téhle době doporučila každému?

Všem, co chcete pomoci: nezapomínejme na základní hygienická pravidla. Chcete-li pomáhat potřebným, dbejte na ně dvojnásob. Nepřicházejte s nikým do přímého kontaktu. A pokud přece jen musíte, měňte si často ochranné pomůcky – roušky a rukavice. Snížíte tak riziko, že uškodíte víc, než pomůžete. 
Buďme přes dostupné technologie víc v kontaktu s našimi rodiči a prarodiči a pokud možno i s lidmi oslabenými a nemocnými. Udělejme maximum pro to, aby zůstali doma a přitom měli zajištěné veškeré potřeby. Je potřeba víc než kdy jindy, abychom se postarali jeden o druhého. Pomáhat je normální. 
Více informací naleznete na sijemerousky.cz a Facebook skupině skupině Dobro v době korony Brno a JMK