Římanova energetická koncepce – reakce ekologických organizací

Média referují, že ministr průmyslu a obchodu Martin Říman přišel s návrhem nové Státní energetické koncepce.
Martin Sedlák z Hnutí DUHA řekl:
„Leitmotivem jakékoli smysluplné energetické koncepce musí být tři body – zateplit domy, zateplit domy a zateplit domy. Tam máme enormní příležitosti, jak srazit závislost na ruském plynu i účty, které domácnosti platí za energii. Možnosti snižování energetické náročnosti našich domů jsou skoro šestkrát větší než energie, kterou bychom získali rozšiřováním uhelných dolů na Mostecku.“
„Z plynu vyrábíme pouze asi tři procenta elektřiny, takže nové atomové reaktory se závislostí na Rusku nepohnou, ani kdyby jich bylo třeba deset. Nemáme žádné obavy o Horní Jiřetín a Černice. Ochranu obcí před rozšiřováním uhelných dolů vláda v září po letech diskusí potvrdila a hlavně – ministr Říman by k rozšiřování dolů potřeboval osmadvacet hlasů v krajském zastupitelstvu a ty nemá a mít nebude.“
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl:
„Přestože ministr Říman opakoval, že se svou energetickou politikou čeká na závěry tzv. Pačesovy komise, v koncepci na ně evidentně nereaguje. Zatímco nezávislá energetická komise navrhuje pro Česko energeticky efektivní ekonomiku, ministerstvo průmyslu uvázlo v koncepci větší a větší spotřeby neobnovitelných surovin, která patří někam do minulého století.“
 
Fakta o české energetice:
Česká republika nepotřebuje žádný plyn ani uhlí k výrobě tepla. Budovy u nás spotřebují 297 milionů gigajoulů energie ročně. Většina připadá na vytápění. Ale energetickou náročnost domů lze zateplováním a pomocí dalších technických opatření srazit přibližně o 175 milionů gigajoulů ročně. Zelená energie - solární kolektory, výtopny na biomasu a podobně - může dodávat dalších asi 171 milionů gigajoulů.Možnosti vylepšení energetické efektivnosti českých budov jsou skoro šestkrát větší, než kolik by dodávalo rozšíření uhelných dolů a bourání dalších obcí na Mostecku.Už současné efektivní technologie mohou snížit energetickou náročnost českého průmyslu o 23 %. Číslo odpovídá dvěma atomovým elektrárnám v Dukovanech.Pouze asi 3 % elektřiny u nás se vyrábějí ze zemního plynu. Proto nové uhelné ani jaderné elektrárny s jeho spotřebou prakticky nic neudělají.Nové plynové elektrárny odpovídající kapacitě, kterou by zajistila těžba za tzv. územními limity uhelných dolů na Mostecku, by český dovoz energie zvýšily všeho všudy asi o 6 %.Zhruba 70 % českého dovozu paliv v korunách tvoří ropa – na jejíž spotřebu nemají uhelné elektrárny ani atomové reaktory prakticky žádný vliv, protože se používá téměř výhradně v dopravě.Česká republika spotřebuje na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu asi 1,7násobně více energie než státy EU-15.