Poslanci a poslankyně by měli zamezit tomu, aby se místo pestrých lesů vysazovaly plantáže.
Tisková zpráva Hnutí DUHA
Poslanci a poslankyně by měli zamezit tomu, aby se místo pestrých lesů vysazovaly plantáže.
21. října 2024
Poslanci a poslankyně projednají novelu zákona o lesích, která by při svém schválení poprvé od roku 1995 způsobila, že se v lesích budou vysazovat monokultury. Ministerstvo zemědělství uvádí, že lesníky chce motivovat a rozvázat jim ruce. Již ale nemluví o tom, že toto rozvázání rukou může vést k výsadbě plantáží i na místech dosud pestrých lesů.
Novela zákona o lesích se má v úterý 22. října v prvním čtení projednat Poslaneckou sněmovnou, její schválení je podstatné pro naplnění Programového prohlášení vlády [1]. V příkrém rozporu se strategiemi Ministerstva zemědělství i Ministerstva životního prostředí návrh zákona opouští povinnost obnovovat lesy ekologicky vhodným druhovým složením. V nestátních lesích by tak vedl k výsadbě jednodruhových monokultur, což je v rozporu s doporučeními Evropského lesnického institutu. [2]
Návrh ministerstva tak zároveň popírá požadavky Lesní strategie EU do roku 2030 a na ní vázaných specifikačních dokumentů [3] i Strategie ČR 2030, která výslovně uvádí kritérium, že „druhová skladba vysazovaných lesních porostů odpovídá stanovištním poměrům a brání další degradaci lesních půd“. [4]
Hnutí DUHA již na jaře tohoto roku upozornilo [5], že Ministerstvem zemědělství předložený návrh novely lesního zákona ignoruje potřebu adaptace lesů na změnu klimatu, ochranu lesních půd a biodiverzity. Zásadní výhrady ke znění zákona předložilo i Ministersterstvo životního prostředí, ministr pro legislativu, Ministerstvo pro místní rozvoj, více než dvě desítky, krajů a organizací i vědci z iniciativy Vědci pro les. [6] MMR i Krajský úřad Středočeského kraje se obdobně jako Hnutí DUHA již v dubnu ohradili proti vypuštění povinnosti vysazovat minimální podíl listnáčů a jedlí v nestátních lesích.
Ministerstvo zemědělství rovněž prosazuje zrušit mu uloženou povinnost k přípravě vyhlášky, jenž by zajistila, že pro ochranu lesních půd i klimatu a biodiverzity se budou v lesích nechávat vybrané stromy na dožití a těžební zbytky. U navrhované platby za ekosystémové služby Ministerstvo zemědělství nezaručilo, jaké dodatečné činnosti ve prospěch klimatu a přírody podpoří. Výhrady k vymezení ekosystémových služeb předalo i MMR, Ministerstvo obrany, Krajský úřad Středočeského kraje a kraje Vysočina.
Jan Skalík z kampaně Zachraňme lesy řekl:
„Ministerstvo mluví o tom, že novelou lesního zákona rozváže ruce lesníkům, což v nestátních lesích může způsobit to, že se budou sázet monokultury. Protože je to zkrátka jednodušší. Na motivaci dotacemi k výsadbě rozmanitých lesů nemá ministerstvo peníze.”
„Kůrovcové kalamity nám ukazují, že monokulturní, stejnověké lesy jsou hrozbou a mnohde se nedožijí dospělosti. Druhově i věkově rozmanité lesy s dostatkem živin z tlejících zbytků mohou poskytovat jak dřevo, tak zadržovat vodu a mnoho dalšího.”
Kontakty:
Jan Skalík, kampaň Zachraňme lesy, 607 185 686, jan.skalik@hnutiduha.cz
Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů Hnutí DUHA, 731 463 929, jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Poznámky:
[1] Programové prohlášení vlády
[2] Život s kůrovcem: Dopady, výhledy a řešení
Koncepce státní lesnické politiky do roku 2035: „Výčet prioritních problémů: − Nedostatečně druhově a strukturně bohaté lesní ekosystémy, nedostatečně přizpůsobená skladba lesních porostů rizikům spojeným se změnou přírodních podmínek v kontextu dynamiky změny prostředí.” (str. 4), „Regulatorní nástroje: 1. Lesní zákon, c. Legislativně upravit opatření pro pestrou druhovou skladbu a přirozenou obnovu, uplatnění nepasečných způsobů hospodaření jako předpokladu pro zvýšení druhové a prostorové pestrosti lesů a pro zvýšení infiltrace a retence vody v lesních ekosystémech.” (str. 10)
Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR: „3.4.1 Dlouhodobé sucho: UN-A-X.04 Lesy s odpovídající cílovou druhovou skladbou” (str. 161), „3.4.2 Povodně a přívalové povodně: UN-A-L.01 Meliorační a zpevňující dřeviny v lesních porostech” (str. 162), „3.4.3 Vydatné srážky: UN-A-L.01 Meliorační a zpevňující dřeviny v lesních porostech” (str. 163), „3.4.6 Extrémní vítr: UN-A-L.01 Meliorační a zpevňující dřeviny v lesních porostech” (str. 165)
[3] Pokyny týkající se zalesňování, opětovného zalesňování a výsadby šetrných k biologické rozmanitosti: „1.3. Volba správného druhu: Klíčem k úspěchu je volba druhů stromů v rámci možností povolených platnými právními předpisy. Musí mimo jiné zajišťovat stabilitu, nezhoršování stavu, strukturální heterogenitu a skladbu, odolnost a genetickou diverzitu budoucího lesa.” (str. 13), „1.3.5. Prosazujte míšení druhů: Výskyt široké škály druhů v lese je jedním z předpokladů jeho správného fungování a plnění jeho četných funkcí. Strukturální heterogenita a skladba ekosystémů umožňuje nabídnout mnoho různých stanovišť, a tudíž vyhovět těmto požadavkům na mnoha místech.” (str. 19)
[4] Strategie ČR 2030, 15.3.1 Podíl jednotlivých druhů dřevin na obnově lesa (str. 179)
Tento dokument byl vytvořen za finanční podpory projektem BESTbelt Evropské unie. Za obsah tohoto dokumentu nese výhradní odpovědnost Hnutí DUHA a nelze jej za žádných okolností považovat za vyjádření postoje Evropské unie.
- Pro psaní komentářů se přihlaste.
|