OECD: dobré zákony, obstarožní ekonomika
Česká republika má po sedmi letech vlády vedené sociálními demokraty dobré ekologické zákony, ale prakticky nic neudělala se zastaralou ekonomikou, jež trpí vysokou energetickou náročností a slabou recyklací odpadu, varovala dnes vydaná zpráva OECD.
Experti vlivné mezinárodní organizace hodnotí výsledky České republiky od roku 1998. Chválí pokrok v zavádění dobré ekologické legislativy a progresivní občanská práva v zelených zákonech. Zároveň ovšem varují, že se od té doby prakticky zastavilo snižování exhalací oxidu uhličitého i dalších látek a energetické i surovinové náročnosti ekonomiky. Přitom výsledky patří mezi "nejhorší v zemích OECD". Recyklace odpadu kulhá pozadu za úrovní dalších zemí a spotřeba pesticidů i průmyslových hnojiv v zemědělství roste.
Zpráva OECD doporučuje mimo jiné zvýšit poplatky, které hradí elektrárny, rafinérie, hutě a další znečišťovatelé za vypouštění exhalací do vzduchu, zahájit ekologickou daňovou reformu a více investovat do čistých technologií. Také upozorňuje, že velké stavby a podobné projekty sice před vydáním povolení procházejí posouzením ekologických dopadů, ovšem procedura je velmi formální a výsledky se neberou vážně.
Martin Ander, ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„OECD poukazuje na hlavní český problém: máme sice kvalitní legislativu, ale zastaralou ekonomiku, a vláda s ní skoro nic nedělá. Vysoká energetická náročnost, slabá recyklace a rekordní exhalace. Důležité je také varování, že v českých zákonech jsou sice dobře zavedena občanská práva a posuzují se ekologické dopady velkých projektů, jenomže procedury jsou formální a úředníci je neberou vážně. Po měsíc staré zprávě Mezinárodní energetické agentury je to už druhé podobné varování.“
|