Nový ročník Vlčích hlídek v Beskydech začne o víkendu vstupním školením

Hnutí DUHA chrání velké šelmy již patnáct let, zájemců přibývá

O nastávajícím prodlouženém víkendu vyrazí noví zájemci o ochranu velkých šelem na chatu Třeštík v Beskydech. Zahájí tak již patnáctý ročník dobrovolnických Vlčích hlídek, které mapují výskyt vlka, rysa a medvěda na slovensko-českém pomezí. V dalších týdnech se k nim na Šumavě přidají zájemci o Rysí hlídky, které také slaví – rysa stopují již deset let.

 Na Třeštíku nebo o dalších listopadových a prosincových víkendech na Šumavě v Hojsově Stráži, v javornických Huslenkách či Valašských Klobukách v Bílých Karpatech čekají na nové zájemce úvodní školení, kde se dozvědí vše potřebné pro monitoring velkých šelem. Čekají na ně odborné přednášky zoologů ze Správy CHKO Beskydy a Správy CHKO a NP Šumava nebo zajímavé detaily z monitoringu medvěda, se kterými je seznámí ředitel Správy Národního parku Malá Fatra.

Praktickou část přímo v terénu povedou zkušení koordinátoři monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA. Asi sto třicet nových dobrovolníků získá nejen znalosti o životě vlků, rysů a medvědů, ale naučí se také základy stopování a pohybu v terénu. Program obohatí promítání filmů a videosekvencí z fotopastí zachycující přirozené chování velkých šelem.

Dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek při pravidelném procházení terénu vyhledávají pobytové znaky velkých šelem (stopy, trus, srst aj.) i dalších chráněných druhů, odebírají vzorky pro analýzy DNA či potravy a na vytipovaná místa umisťují fotopasti pro jejich dlouhodobé sledování. Od loňské zimy se dobrovolníci ve větší míře podílejí i na mapování výskytu šelem v Jeseníkách.

Další funkcí hlídek je šířit mezi místními obyvateli a návštěvníky hor osvětu o těchto tolik mytizovaných zvířatech, aby již nikdy nenastala situace, kterou zažily některé beskydské obce v polovině devadesátých let. Tehdy se do Beskyd vrátili vlci ze Slovenska a podle tehdejších informací se zde pohybovala asi desítka zvířat. Vlna nenávisti a strachu z neznámého však vedla k tomu, že tato zvířata byla během následujících let upytlačena.

Dobrovolnické hlídky proto vznikly a dodnes fungují také jako prevence pytláctví - svojí přítomností v terénu odrazují nelegální lovce. Hlídkaři se vydávají do míst, kde jsou velké šelmy v ohrožení, pátrají po známkách pytláctví a upozorňují na nalezené zakázané masité návnady, tzv. újedě, u nichž je vysoké riziko zastřelení vzácných a zákonem chráněných velkých šelem. Letos dobrovolníci v Beskydech objevili dokonce i otrávenou návnadu, kde chemická analýza prokázala přítomnost nervového jedu karbofuranu [1].

Systematický monitoring území obývaného velkými šelmami přináší mnoho zajímavých informací o jejich velmi skrytém životě, které využívají odborníci i veřejnost. Pracovníci Hnutí DUHA Olomouc publikují výsledky z monitoringu spolu s univerzitními vědci v českých i zahraničních odborných časopisech jako je Journal for Nature Conservation, Lynx nebo Acta Musei Beskidensis [2]. Závěry z činnosti Rysích hlídek využívají pracovníci mezinárodního projektu Trans-Lynx, který usiluje o ochranu šumavsko-bavorsko-rakouské populace rysa ostrovida [3]. Všechny poznatky o výskytu a pohybu vzácných šelem jsou základem pro jejich efektivní ochranu.

Zajímavosti ze života velkých šelem jsou pravidelně zveřejňovány na webu Šelmy.cz a v mapové aplikaci www.mapa.selmy.cz.  Posledním příspěvkem je článek o rysici Draže, sledované fotopastmi již od roku 2010 [4].

Ludvík Kunc, výtvarník, zoolog a zakladatel Vlčích hlídek, v rozhovoru ke svým osmdesátým  narozeninám, řekl pro časopis Sedmá generace:

„Zdá se, že široká veřejnost šelmám fandí díky osvětové činnosti Hnutí DUHA. Sám jsem zamlada jen těžko sháněl mladé lidi na pomoc ohroženým rysům. Ti mohli být v celém Severomoravském kraji legálně stříleni. V sedmdesátých letech žil v Beskydech snad jen jeden rys. V Jeseníkách byla zlikvidována celá populace rysů, která se už dodnes nevzpamatovala. Až po čase se rys vrátil ze Slovenska.“

„Díky telemetrii a fotopastem máme dnes o velkých šelmách více informací než kdykoli dříve. Vlků je tu minimum, medvěd víceméně prochází a počet rysů nestoupá, právě naopak. Důvod je jasný: nezákonný lov, stále kvalitnější lovecká výbava, terénní auta, jichž se velké šelmy nebojí. Situace se zhoršuje i výstavbou nových komunikací, takže mám o existenci velkých šelem v přírodě vážné obavy.“ (Ludvík Kunc, 4.8 2014)

Leona Machalová, terénní pracovnice Hnutí DUHA a koordinátorka Vlčích hlídek, řekla:

Každoroční velký zájem lidí různých věkových kategorií o zapojení do Vlčích hlídek je pro nás velmi potěšující, především pokud jsou to obyvatelé z regionu Beskyd. Kromě dobrovolníků, kteří znají terén hor a často se v něm pohybují, s nimi získáváme i důležitý signál, že vztah místních lidí k šelmám se daří stále zlepšovat a jsou dokonce ochotni se do jejich ochrany aktivně zapojit. To je pro budoucnost našich šelem velmi pozitivní a důležité.

Divoká příroda a velké šelmy mohou připravit dobrovolníkům vzácnou odměnu v podobě zážitků a zkušeností, které se nedají prožít ani získat u monitoru. Několik účastníků hlídek již mělo to štěstí přímo zahlédnout rysa v Beskydech či Javorníkách; já sama jsem několikrát viděla vlky například  ve slovenských Kysuckých Beskydech. Takové setkání je výjimečné, je to zážitek na celý život.“ [5]

 

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279731 465 279 , jan.pinos@hnutiduha.cz

 
Poznámky:

[1] Více o případu na http://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/v-beskydech-pusobi-neznamy-travic/

[2] Shrnutí vybraných článků:

http://www.selmy.cz/clanky/vyskyt-rysa-v-chranene-krajinne-oblasti-beskydy/

http://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/vraci-se-kocka-divoka-po-60-letech-do-ceske-prirody1/

http://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/velke-selmy-nejsou-hrozbou-pro-chov-ovci/

[3] Více na http://translynx.selmy.cz/

[4] Více na http://www.selmy.cz/clanky/pribeh-rysice-drazi/

[5] Více na http://respekt.ihned.cz/c1-61130010-prvni-setkani-s-vlky

Šítky aktuality: