Národní alokační podfuk
Vláda má dnes večer schválit razantní zvýšení exhalací oxidu uhličitého z uhelných elektráren, hutí, chemiček a dalších průmyslových podniků. Ekologické organizace varovaly, že Česká republika v nich už tak patří mezi evropské rekordmany.
Ministři mají odsouhlasit takzvaný národní alokační plán (NAP) pro druhé kolo evropského obchodování s emisemi [1]. Návrh je založen na požadavcích, které ministerstva posbírala od velkých znečišťovatelů. Počítá se zvýšením exhalací z loňských 82 milionů tun na 102 milionů, tedy bezmála o čtvrtinu.
Přitom smyslem obchodování s emisemi je snižování znečištění.
Vláda nese odpovědnost za snižování českého znečištění, upozorňují Greenpeace, Centrum pro dopravu a energetiku a Hnutí DUHA. Ekologické organizace navrhují coby první krok mírné omezení exhalací na 78 miliónů tun. Argumentují, že zvyšování českých emisí je projevem bezohlednosti vlády země, která patří mezi nejhorší znečišťovatele v Evropě. Obrátily se proto na všechny členy kabinetu s dopisem, kde požadují, aby znečištění nezvyšovali [2].
Česká republika chce příslušným odvětvím povolit v přepočtu na jednoho obyvatele druhé nejvyšší znečištění ze všech zemí EU. Nárůst z loňských 82 milionů tun na plánovaných 102 milionů je větší než kompletní exhalace celého Estonska či Slovinska.
Poslední slovo bude mít Evropská komise, která musí vládní návrh schválit. Minulý týden seškrtala deset z jedenácti z plánů předložených jednotlivými zeměmi unie. Česká vláda přitom chce zdejším podnikům dovolit v přepočtu na jednoho obyvatele druhé největší exhalace v celé EU.
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Účelem obchodování s emisemi je snižování exhalací. Snižování. Nikoli další a další zvyšování. V zemi, která patří k nejhorším znečišťovatelům v Evropě, to platí dvojnásob. Ministři musí s vysokými exhalacemi z českého průmyslu něco začít dělat, nikoli problém ještě zhoršovat.“
Jan Rovenský z Greenpeace uvedl:
„Ministři si pletou jednání Evropské komise s arabským tržištěm. Jsou zjevně přesvědčeni, že s čím více navržené emise nadsadí, tím více se jich nakonec dostanou. Rozhodnutí Komise minulý týden ukázalo, že podobný přístup je scestný. Jediné, co můžeme podobným přeháněním utržit, je mezinárodní ostuda a vrácení plánu k přepracování.“
Klára Sutlovičová z CDE řekla:
„To, co budou ministři večer projednávat, není národní alokační plán, ale národní alokační podfuk. Systém, který má sloužit k ochraně klimatu, se pokoušejí zneužít k dalšímu zvyšování emisí a obohacení nejhorších znečišťovatelů.“
Poznámky:
[1] Informační list o návrhu národního plánu: www.alokacniplan.cz/il/InfolistNAP102_fin.pdf
[2] Plný text dopisu je k dispozici.
|