Ministr průmyslu Síkela předkládá novelu, která umožní sdílet elektřinu. Musí ji však opravit a uhájit před fosilními firmami

Přelomový okamžik pro českou energetiku a energetickou soběstačnost obcí, firem i domácností - to je novela energetického zákona, kterou včera večer předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu [1]. Návrh totiž počítá s otevřením možnosti zakládat energetická společenství a sdílet mezi domácnostmi, obcemi či malými firmami lokální čistou elektřinu skrze distribuční soustavu. Hnutí DUHA vítá návrh novely, který už měl být na stole dávno, ale upozorňuje, že se do návrhu dostalo i ustanovení, které by umožnilo obchodníkům s elektřinou zvednou skokově cenu dodávané elektřiny lidem, kteří se zapojí do energetického společenství. To je nutné změnit v rámci meziresortního připomínkování.


Smyslem komunitní energetiky je uspokojování energetických potřeb členů energetických společenství. Díky tomu si mohou efektivně zajišťovat levnou lokální elektřinu z obnovitelných zdrojů. Komunitní obnovitelné zdroje dají přístup k levné a čisté energii i lidem, kteří nemají vlastní střechu nebo dost peněz na vlastní zdroj. Proto je podle Hnutí DUHA jedním z důležitých řešení energetické krize a vysokých cen energií z trhu, kde dominují velké energetické firmy. V Evropě funguje přes 7 700 energetických společenství, zákonnou úpravu už mají i v zemích jako je Chorvatsko nebo Litva. Podle studie EGÚ Brno mohou projekty obnovitelné komunitní energetiky obcí a bytových domů v ČR vyrobit potenciál 12 715 GWh elektřiny, tedy pokrýt 79 % spotřeby domácností [1].


Hnutí DUHA zároveň upozořnuje na to, že v novele je příliš úzké vymezení definice zranitelného zákazníka, kdy by většina reálně zranitelných cenami energií zůstala bez pomoci. To je nutné opravit v meziresortním připomínkovým řízení.


Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká:

“Ministr průmyslu Síkela konečně předložil dlouho slibovanou novelu pro komunitní energetiku. Energetika se díky odstranění bariér pro sdílení může dostat z části do rukou lidí a stát se záležitostí vzájemné spolupráce a podpory a nikoliv jen byznysu. Ale vláda nesmí ustoupit velkým energetickým firmám a dovolit jim trestat skokovým zvýšením ceny zákazníky za využívání sdílené elektřiny. Smyslem komunitní energetiky musí zůstat možnost získat místní čistou a levnou elektřinu a toi těm, kteří nemají vhodnou střechu na fotovoltaiku nebo dost peněz na její pořízení.”


Poznámky:

[1] https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNCKUGPN1S

[2] https://www.hnutiduha.cz/publikace/studie-potencialu-komunitni-energetiky-v-obcich-bytovych-domech-cr.