
Lesní zákon ztratil šanci ozdravit lesy. Senát má ještě šanci napravit, co Sněmovna pokazila

Poslanecká sněmovna dnes schválila novelu zákona o lesích. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ji na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny provedl třetím čtením. Jím připravený zákon umožňuje vysazovat do nestátních lesů monokultury. Přitom právě monokultury jehličnanů v mimohorských oblastech vedou ke stále častějším kalamitám. Novela tak oslabuje adaptaci lesů na nadcházející oteplování, ačkoliv ministr mluví o opaku.
23. dubna 2025
Ministerstvo zemědělství ruší povinnost obnovovat lesy s využitím listnáčů a jedlí, které jsou pro přizpůsobení našich lesů změně klimatu zásadní a falešně to přitom zdůvodňuje pokyny Evropské unie. [1] Ministerstvo bude po zrušení této povinnosti vyplácet desítky milionů jednotlivým velkým vlastníkům lesa bez toho, aby dosáhlo stabilních lesů bez monokultur.
Poslanci Klára Kocmanová (Piráti) a Matěj Ondřej Havel (TOP 09) se snažili pozměňovacími návrhy vylepšit nepovedenou novelu zákona o lesích tak, aby skutečně pomohla adaptovat naše lesy na změnu klimatu a předejít v další generaci lesa kalamitám. [2] Navrhli mimo jiné zachovat povinnost použít minimální procento listnáčů a jedlí při obnově lesů, prodloužit lhůtu k zalesnění na 10 let, aby vlastníci, kteří chtějí, mohli více využívat přirozenou obnovu, zlepšit ochranu lesní půdy při těžbě dřeva, zpřesnit zadání pro státní lesy aby při hospodaření preferovaly veřejné funkce lesů a neodkládat vydání vyhlášky která by nastavila limity pro odvoz těžebních zbytků a tím zabránila další živinové degradaci lesních půd. Všechny tyto návrhy ale potopil ministr zemědělství Marek Výborný, který k nim dal záporné stanovisko a většina poslanců pak pro ně nehlasovala.
K zásadním úpravám novely zákona o lesích přitom vyzvalo poslance a předtím i ministra Marka Výborného více než 360 vědců a odborníků. [3] Souhrn návrhů vědců je na webové stránce iniciativy Vědci pro les https://vedciproles.webnode.
Rovněž Hnutí DUHA minulý týden předalo všem poslancům apel 89 400 občanů, kteří ve výzvě Zachraňme naše lesy žádali mimo jiné, aby zákonodárci úpravou lesního zákona zajistili nám a našim dětem věkově i druhově pestré lesy, ohleduplné hospodaření, aby lesy nebyly pouhými továrnami na dřevo. [4] Většina poslanců ale ani jejich hlas nevyslyšela. Že veřejnost stojí o lesy, které nejsou továrnami na dřevo, ale poskytují veřejnosti pestrou škálu přínosů, ukazují i četné průzkumy veřejného mínění. [5]
V minulosti během meziresortního připomínkového řízení zákona Hnutí DUHA uspořádalo akci “Neholte lesy dohola! Návrat monokultur nechceme!” a předalo před Ministerstvem zemědělství vrchnímu řediteli sekce lesního hospodářství Patriku Mlynářovi 57 věcných připomínek k návrhu zákona [6] zpracovaných ve spolupráci s vědci a odborníky.
Nejvážnější problémy zákona, který nyní Senátu předává Poslanecká sněmovna:
|
Jedním z pozitivních pozměňovacích návrhů, který poslanci přijali, je návrh poslanců všech parlamentních stran, aby zisk z hospodaření státního podniku Lesy ČR byl využíván na podporu činností vyplývající z lesního a vodního zákona nebo na pozemkové úpravy. Poslanci však bohužel zapomněli na podporu lesů v chráněných územích vyplývající ze zákona o ochraně přírody.
Jan Skalík z kampaně Zachraňme lesy řekl:
„Senát má nyní čas, aby napravil, co ministr zemědělství kazí a poslanci nenapravili. Stát nesmí dávat stovky milionů korun na lepší složení lesů a zároveň umožňovat monokultury, které uschnou a povedou k rozvoji plošných kalamit. Tato novela zákona by tak byla drahá i zadarmo - a to nás bude stát stovky milionů v neúčelných dotacích.“
Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů Hnutí DUHA řekl:
„Z výsledku novelizace lesního zákona jsem velmi zklamaný. Nenaplňuje proklamovaný záměr zlepšení zdravotního stavu lesů. Ministr Výborný dokonce úplně popřel jeden ze závazků programového prohlášení vlády ve státních lesích zásadně upřednostnit při jejich hospodaření mimoprodukční funkce lesa. Zbavení vlastníků nestátních lesů povinnosti vysazovat alespoň minimální podíl ekologicky vhodných dřevin je největším krokem zpět v lesním zákoně od roku 1995.“
Kontakty:
Jan Skalík, kampaň Zachraňme lesy, 607 185 686, jan.skalik@hnutiduha.cz (odkaz odešle e-mail)
Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů Hnutí DUHA, 731 463 929, jaromir.blaha@hnutiduha.cz (odkaz odešle e-mail)
Eva Pernicová, tisková mluvčí Hnutí DUHA, 734 770 020, eva.pernicova@hnutiduha.cz (odkaz odešle e-mail)
Poznámky:
[4] Kampaň Zachraňme lesy Hnutí DUHA dlouhodobě usiluje o pestřejší lesy, do kterých se vrátí život. Dosud ji podpořilo přes 89 400, které reprezentují pozměňovací návrhy předložené Hnutím DUHA k novele lesního zákona. Více o kampani je dostupné na webu www.zachranmelesy.cz (odkaz je externí)
[5] Stachová, 2017. Lesy pohledem české veřejnosti: jak mají vypadat a jak se v nich má hospodařit (odkaz je externí)
[6] Připomínky Hnutí DUHA k novele lesního zákona

- Pro psaní komentářů se přihlaste.