Konec uhelných elektráren neohrozí dodávky. Jejich zachraňování v Lex OZE 3 není potřeba.

Tiskový komentář

Reakce na studii “Výroba elektřiny v Česku bez uhlí” (Fakta o klimatu)


středa 25. září 2024

 

V případě růstu ceny emisní povolenky budou uhelné elektrárny vytlačeny z trhu během pár let levnějšími zdroji. Česko přestane vyvážet přebytky elektřiny a naopak bude dovážet levnější proud z okolních států. Tedy, bezpečnost dodávek nebude nijak ohrožena. Naopak, uhelná elektřina z tepláren bude potřebná, dokud nedojde k dokončení transformaci systémů centrálního zásobování teplem kolem roku 2030. Ukázala to studie organizace Fakta o klimatu [1]. Avšak politici aktuálně jednají o podpoře uhelných elektráren z peněz spotřebitelů. Pozměňovací návrhy se mohou objevit na druhém čtení novely energetického zákona (Lex OZE 3). Potřebné teplárny přitom podporu již mají a v platném energetickém zákoně je zahrnuta pojistka proti jejich odstavení.

 

Výsledky studie jsou v souladu s dřívějším tvrzením ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely, který představil super-kritický scénář vývoje energetiky, zahrnující kombinaci několika velmi nepravděpodobných událostí. Například rychlé ukončení provozu všech uhelných elektráren do roku 2027, omezení výroby elektřiny z jiných zdrojů či pomalejší rozvoj výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. „I v tomto extrémním scénáři analýzy potvrdily, že bezpečnost dodávek elektřiny a tepla zůstane zachována. Realistický scénář, který vzešel z našich jednání s provozovateli uhelných zdrojů, počítá spíše s postupným útlumem uhelných zdrojů do roku 2030….,“ uvedl ministr Sikela [2]. „Naše analýzy potvrzují, že dostupnost elektřiny na okolních trzích zůstane dostatečná pro dovoz do Česka i v případě kritických scénářů. V rámci těchto analýz vycházíme z vlastních modelů a dále z dat, která poskytují provozovatelé přenosových soustav v jednotlivých členských státech EU,“ doplnil k tomu představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák [2].

 

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, říká:

„Je možné, že uhelné elektrárny mají před sebou posledních pár let, než je z trhu vytlačí levnější zdroje elektřiny. Nové modelování znovu ukázalo, že pro dodávky elektřiny to není problém. Místo zachraňování zastaralých provozů skrze pozměňovací návrhy k novele Lex OZE 3 a dotování penězi spotřebitelů by se tedy politici měli soustředit na zrychlení rozvoje obnovitelných zdrojů, akumulace a chytrého řízení spotřeby. Abychom nemuseli levnější elektřinu jen dovážet, ale disponovali ještě levnější z vlastních zdrojů a v dostatečném množství.“

 

 

Kontakty:

Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA,
tel.: 723 559 495, e-mail: 
jiri.kozelouh@hnutiduha.cz 

Eva Pernicová, tisková mluvčí Hnutí DUHA,

tel.: 734 770 020, e-mail: eva.pernicova@hnutiduha.cz 

 

 

Poznámky:

[1] https://faktaoklimatu.cz/studie/2024-vyroba-elektriny-v-cesku-bez-uhli

 

[2]https://www.mpo.gov.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/ministr-sikela-informoval-vladu-o-opatrenich-pro-zajisteni-bezpecnosti-dodavek-i-pro-pripad-rychleho-utlumu-uhelnych-zdroju--281554/