Kalaš odjíždí na světový summit o snižování znečištění - se zvyšováním českých exhalací v kapse
S plánem na zvyšování českých exhalací – které už tak patří mezi nejvyšší v Evropě – ministr životního prostředí dnes odlétá na světový summit o globálních změnách podnebí v keňském Nairobi.
Petr Jan Kalaš míří na mezinárodní konferenci, kde začíná několikaleté jednání o nové smlouvě, která by měla navázat na Kjótský protokol. Ale jeho úřad předložil návrh národního plánu pro druhé kolo obchodování s emisemi, jež dává českému průmyslu zelenou ke zvýšení exhalací o množství odpovídající kompletnímu znečištění celého Estonska nebo Slovinska.
Oproti loňskému roku navrhuje nárůst průmyslových exhalací o čtvrtinu. Přitom v posledních deseti letech – navzdory dynamickému růstu ekonomiky – stagnovaly a loni dokonce klesly o 9 procent, ačkoli HDP stoupl o bezprecedentních 6 procent.
Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého.
Ze všech 23 zemí EU, které své návrhy tzv. alokačního plánu už zveřejnily, chce česká vláda příslušným odvětvím povolit v přepočtu na jednoho obyvatele druhé nejvyšší znečištění.
Hnutí DUHA prosazuje, aby obchodování s emisemi sloužilo k tomu, k čemu je určeno – ke snížení znečištění. Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok mezi evropské rekordmany v exhalacích oxidu uhličitého.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Ministři vlastně hodlají začít vyjednávání takovýmto oznámením: Milí Číňani a Indové, na každého z vás sice připadá šestkrát, respektive dvanáctkrát méně exhalací než na průměrného Čecha, ale dokud je nezačnete snižovat vy, ani my s naším znečištěním nebudeme nic dělat a naopak ještě přidáme. Opravdu si myslí, že takovou diplomacií něco domluví? Účelem obchodování s emisemi je snižovat, ne zvyšovat znečištění. Pro Českou republiku a další rekordmany v exhalacích to platí dvojnásob.“
|