Jeden svět nabídne eko-kategorii Takzvaná civilizace
Sedm snímků s environmentální tematikou nabídne Takzvaná civilizace, jedna z tematických kategorií festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, jehož pražská část začíná v úterý 6. března 2012. Kolekci dokumentů zaměřených na lidská práva a ekologii připravil Jeden svět ve spolupráci s Hnutím DUHA.
Takzvaná civilizace ukáže, jak lidstvo neuváženými a bezohlednými zásahy nenávratně ničí přírodu. Snímky upozorní na současné ekologické problémy – od upřednostňování komerčních zájmů nad zachováním krajiny, přes rizika jaderných technologií až po plýtvání potravinami, které za námi zbytečně jedou tisíce kilometrů v kamionech – a nabídnou i způsoby jejich řešení.
Po projekcích vybraných filmů s ekologickou tematikou budou následovat debaty s jejich tvůrci. Do Prahy přijede mj. režisér Florent Tillon (Detroit, divoké město) nebo Alain de Halleux (Černobyl – věčná noční můra).
>> Přehled doprovodného programu k sekci Takzvaná civilizace naleznete níže <<
V rámci doprovodného programu festivalu pořádá Hnutí DUHA v Praze panelovou diskusi z názvem Plýtváme, tedy jsme, navázanou na projekci snímku Z popelnice do lednice. Tématem diskuse je problematika plýtvání potravinami, souvisejících dopadů na životní prostředí a cest, jak pomoci s jeho ochranou.
Ve Francouzském institutu bude od 7. do 14. března možné navštívit stánek Hnutí DUHA, který představí iniciativu Velká Výzva [1], nabídne informace o ekologických řešeních pro ekonomiku i domácnosti, upozorní na zajímavá fakta ohledně lokálního jídla a dovozu potravin a v neposlední řadě umožní ochutnat místní jablka a mošty.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Rozdíl mezi ekologickými škodami, upíráním lidských práv a sociálními problémy se často stírá. Když v Brazílii vykácejí pralesy, nejenže zmízí kus překrásné přírody, ale místní rolníci hlavně přijdou o vodu. Dovozem drahé ropy a plynu – a svojí závislostí na nich – podporujeme tyranské režimy. A také u nás uhelné doly za sebou nechávají krajinu obrácenou vzhůru nohama i lidi vyhnané z vlastních domovů. Každý může přispět k řešení – například pokud jezdí veřejnou dopravou, třídí odpadky nebo nakupuje místní potraviny na farmářském trhu. Proto naší iniciativou Velká výzva prosazujeme, aby se chytrá zelená řešení stala součástí našeho každodenního života."
Hana Kulhánková, ředitelka filmového festivalu Jeden svět, řekla:
„Stav životního prostředí je stále důležitějším tématem, které se letos promítá i do dokumentárních snímků v dalších festivalových kategoriích – jsou to například změny klimatu ve filmu Prezident mizejících ostrovů nebo eko-terorismus ve snímku Když se kácí les nominovaném na filmového Oscara.“
Poznámky:
[1] Hnutí DUHA v kampani Velká výzva prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně – krok po kroku, rok po roku. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace.
Více informací najdete na webu Hnutí DUHA a na webu Jednoho světa s kompletním programem všech 41 festivalových měst.
Doprovodný program k sekci Takzvaná civilizace a filmům s ekologickou tematikou
Hnutí DUHA pořádá následující panelovou diskusi:
Plýtváme, tedy jsme
8. března, 19:30 – Francouzský institut (Štěpánská 35, Praha 1)
Diskuse následuje po skončení projekce filmu Z popelnice do lednice (88 min.)
Panel: Vojtěch Kotecký (programový ředitel Hnutí DUHA), Petra Pospěchová (gastronomická novinářka), Jaroslav Štencl (zemědělec, který prodává přímo ze dvora a je jedním z dodavatelů tzv. bedýnkového systému).
Debatovat po filmech přijedou:
Režisérky Clarissa Seidel, Julia Leser
Radioaktivisté: Japonsko po Fukušimě (film v kategorii Protesty, nepokoje, revolta)
8. března, 17:15 – Světozor, velký sál
Režisér Alain de Halleux
Černobyl – věčná noční můra (film v kategorii Takzvaná civilizace)
10. března, 17:15 – Světozor, velký sál
Režiséři Anders Graver, Niels Bjorn
Grónsko v bodě nula (film v kategorii Krátké filmy)
10. března, 20:00 – Městská knihovna, malý sál
11. března, 14:00 – Světozor, malý sál (v bloku s filmy Farmářova touha, a Píseň pro Aišu)
Režisér Florent Tillon, sound manager Helene Magne
Detroit, divoké město (film v kategorii Takzvaná civilizace)
11. března, 19:15 – Lucerna