I Bohuslav Sobotka by měl odmítnout nevýhodný a riskantní prodej elektrárny ČEZ Počerady

Reakce na odmítavé stanovisko Andreje Babiše k ČEZkému obchodu s Pavlem Tykačem

Prodej uhelné elektrárny ČEZ Počerady kritizuje již i správce státní většiny v ČEZu, první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš. Informuje o tom dnešní vydání deníku Právo. Také druhý místopředseda - Pavel Bělobrádek - požaduje, aby dozorčí rada rozhodla tak, aby to bylo pro akcionáře prospěšné.

Proti prodeji elektrárny kontroverznímu podnikateli a uhlobaronovi Pavlu Tykačovi, známému snahou prolomit limity těžby uhlí, se tak už vedle minoritních akcionářů postavil i majoritní vlastník ČEZu, stát.

Lékaři, vědci, osobnosti veřejného života, místní politici a ekologické organizace apelují na premiéra Bohuslava Sobotku, aby také on odmítl nevýhodný prodej (1).

Ekonomické a strategické argumenty pro neprodávání elektrárny (2):
•    ČEZ by přišel o dodávky uhlí za 100 miliard z velkolomu Vršany a tím i o kontrolu nad českým uhlím,
•    většina nabízené částky za elektrárnu je virtuální, Pavel Tykač chce platit elektřinou, která zatím neexistuje,
•    ČEZ by prodal ziskovou firmu, státu by přitom zbyly účty za trvající škody na zdraví a životním prostředí způsobené Tykačovou firmou,
•    odprodej a následná snaha Pavla Tykače prodlužovat provoz Počerad o desítky let, je v rozporu s klimatickou dohodou z Paříže a v rozporu se Státní energetickou koncepcí ČR,
•    Opakovaně ČEZ čelí kvůli obchodu kritice menšinových akcionářů, kteří jeho výhodnost zpochybňují. Ti by se přitom mohli v případě prodeje, který by je poškodil, bránit soudně, neboť zákon minoritní akcionáře chrání.

Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace, řekl:
“Minulý týden jsme se dozvěděli, že univerzita v Oxfordu odmítla nabízený čtyřicetimilionový dar od Pavla Tykače kvůli kontroverzní pověsti tohoto “podnikatele”. ČEZ mu chce nyní narychlo před volbami střelit uhelnou elektrárnu s výkonem poloviny Temelína, a nechat mu i uhlí v lomu Vršany za sto miliard. Normálně by se ministři předháněli, aby takový obchod komentovali, ale nyní s výjimkou Andreje Babiše hlasitě mlčí. Tenhle kšeft opravdu smrdí. ”

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Ekologické organizace uvítaly silnou podporu premiéra Sobotky pro přelomovou klimatickou dohodu z Paříže. Nebál se říci, že bude stát spoustu úsilí vyřešit tento globální i český problém. Doufám, že se stejně razantně postaví proti obchodu ČEZ s Pavlem Tykačem. Odmítnutí prodeje uhelné elektrárny Počerady a tak i prodlužování jejího provozu by totiž přineslo snížení českých skleníkových emisí o objemu, který téměř odpovídá kompletní nákladní silniční přepravě na českém území. Navíc je to volba ekonomicky výhodnější pro stát a další akcionáře ČEZ.”


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinosnutiduha.cz


Poznámky:

(1) http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/04/vyzva_vlade-_p...

(2) http://www.hnutiduha.cz/aktualne/cez-s-elektrarnou-pocerady-zahodil-smlo...




Šítky aktuality: