EU přiměla vládu omezit průmyslové znečištění
Evropská komise dala českým ministrům pořádnou lekci, když je přiměla omezit vysoké exhalace oxidu uhličitého z průmyslu – tak ekologické organizace komentovaly dnešní bruselské rozhodnutí.
Podle Centra pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA a Greenpeace schválený plán zároveň rozhýbe investice do čistých a efektivních technologií či podpoří inovace.
Schválených 87 milionů tun exhalací ročně je přesně o dvě třetiny blíže návrhu ekologických organizací (78 milionů) než původnímu vládnímu plánu (102 milionů).
Přesto Česká republika nakonec svému průmyslu pořád ještě povolí třetí největší exhalace v přepočtu na obyvatele ze všech států EU.
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Česká republika patří k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého. Komise dala zdejším politikům pořádnou lekci, že to musí řešit – ne problém pořád jenom odkládat na příště. Omezení exhalací rozhýbe modernizaci, inovace a investice do čistých, efektivních technologií. Schválené číslo neodpovídá stoprocentně našemu návrhu, ale coby kompromis jej můžeme podpořit.“
Klára Sutlovičová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:
„Samozřejmě šlo očekávat, že plán razantně zvýšit znečištění Komise hodí vládě na hlavu. Podobně průhledné pokusy zamítla i slovenské, litevské či lotyšské vládě. Ministři nemohli doufat, že jim strategie černého pasažéra projde. Že účelem obchodování s emisemi je snižovat exhalace, nikoli je zvyšovat, platí v České republice dvojnásob.“
Jan Rovenský z Greenpeace řekl:
„Rozhodnutí Komise je dobrou zprávou pro klima i pro Českou republiku. Původně chtěli čeští ministři zvýšit povolené emise o čtvrtinu. Kdyby jim tento nápad v Bruselu prošel, zůstala by Česká republika skanzenem fosilních technologií a ekonomiky postavené na vývozu špinavé energie. Na snižování emisí v dlouhodobém měřítku vydělají všichni, včetně českého průmyslu.“
|