Ekologické organizace vyzvaly politiky k ukončení závislosti na fosilních palivech a vystoupení z Energetické charty

Na Malostranském náměstí dnes vztyčily ekologické organizace Limity jsme my a Hnutí DUHA Fosilosaura - obřího (7 m vysokého) nafukovacího dinosaura sestaveného ze symbolů těžby a spalování fosilních paliv. Upozorňovaly tak na problémy jako klimatická krize, závislost na dovozu plynu a ropy z Ruska či růst cen energií způsobený fosilními palivy. Akcí také vyzvaly politiky a političky, aby se Česká republika přidala ke státům požadujícím vystoupení z Energetické charty, která umožňuje fosilním firmám žalovat státy u mezinárodních arbitráží, pokud se rozhodnou chránit klima či omezit fosilní paliva. Skrze arbitráže by evropské státy mohly přijít v nejbližší dekádě až o 344 miliard eur [1].


Mezi hlavní požadavky akce patří:


  • Maximálně usnadnit a podporovat rozvoj obnovitelných zdrojů. Odstranit bariéry. Stát by měl například podporovat provoz nových fotovoltaických elektráren, bioplynových stanic na komunální odpad a také větrných turbín. Vše samozřejmě s ohledem na ochranu přírody a lidí. Ministr průmyslu Jozef Síkela by měl přestat blokovat spuštění pro stát velmi výhodných aukcí a zelených bonusů pro fotovoltaické elektrárny. Provozní podporu pro nové fotovoltaiky chtějí obce, průmysl i řada ministerstev.


  • Nastartovat komunitní energetiku a sdílení energie. Vláda by měla urychleně změnit zákony, aby si občané mohli jednoduše vyrábět a sdílet mezi sebou čistou energii a srazit svoji závislosti na drahých dodávkách ze sítě. Sdílení elektřiny mezi sousedy i obcemi v regionu musí být snadné a dostupné.


  • Pomoc se zateplováním musí být dostupná pro nízkopříjmové rodiny. Ministerstva by měla nastavit dotace na zateplování a solární panely tak, aby na ně dosáhly opravdu všichni. Pro panelové a bytové domy je třeba cílené poradenství a příspěvky domácnostem, které nedokážou platit navýšení fondu oprav. Dotace na zateplení domů je třeba odstupňovat a zvýšit pro nejchudší až na 95 %, další zdroje přinesou bezúročné půjčky. Potřebujeme tedy na pomoc potřebným rodinám investovat desítky miliard a místo plýtvání energií a posílání peněz ruskému agresorovi rozhýbat české stavebnictví.


  • Sociálně zranitelné rodiny musí mít dostupné ceny energií. Ne každý má možnost zateplit si dům, třeba protože žije v nájmu. Přesto je nutné chránit i tyto chudší domácnosti před neúnosnými cenami energií. Proto je potřeba, aby ministerstvo průmyslu zavedlo kategorii sociálně zranitelného zákazníka a takovým lidem by pak stát pomáhal s placením nadměrných účtů za elektřinu, plyn či teplo.


  • Vystoupení z Energetické charty. Česká republika by se měla přidat ke státům jako je Francie či Itálie, které požadují odchod evropských států od Energetické charty. Ke koordinovanému vystoupení z Energetické charty vyzval také Evropský parlament.


K těmto cílům míří také aktuální výzva Hnutí DUHA “Uber plyn” (https://uberplyn.hnutiduha.cz/). Podle ní je totiž nejvyšší čas přesměrovat peníze do domácí ekonomiky a místo dotování ruského režimu daleko více a rychleji pomáhat lidem v Česku s úsporami a vlastní čistou výrobou energií.


Alžběta Králová z iniciativy Limity jsme my řekl/a:

“Energetická charta prochází v současnosti reformou a Evropská unie bude o svém přístupu k reformnímu procesu jednat na začátku léta. Stále více států a politiků říká nahlas, že je nutné z ní vystoupit, protože doslova nahrává fosilním korporacím a brání dosahování cílů evropské klimatické politiky. Požadujeme, aby se česká vláda k těmto hlasům přidala.”


Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

“Bez fosilních paliv se budeme muset obejít, to není nic nového. Krize, způsobená ruským napadením Ukrajiny, nám ale ukazuje, že využití zemního plynu jako paliva, které nám mělo poskytnout čas na transformaci, je velmi nejisté. Rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů a energetické efektivnosti představuje v horizontu měsíců a let jedinou možnost snížení závislosti na fosilních palivech.” 


Poznámky pro editory a editorky:


[1] Vyplývá to z mezinárodní investigace organizace Investigate Europe: https://www.investigate-europe.eu/en/2021/ect/