EkoBiograf uvede žhavé ekofilmy, u kterých vás zamrazí
KDE: Brno, Velký sál kina Art, Cihlářská 19, a další místa
KDY: Pondělí až středa 4.–6. května, doprovodný program až do 12. května, vždy v podvečer a večer
CO: Přehlídka ekologických filmů EkoBiograf
KDO: Pořádají Hnutí DUHA Brno a Nadace Veronica
Už pátý ročník festivalu EkoBiograf probíhá příští týden v Brně. Letos nabídne nejen dokumentární filmy, nýbrž také doprovodný program: divadlo, cyklus autorských čtení Ekobibliograf, originální výstavu Prima – klima a přednášky [1].
Podvečerní a večerní projekce „žhavých filmů, ze kterých vás zamrazí“ budou seřazeny do několika tematických bloků. Součástí jsou i debaty s odborníky nebo povídání s autory. V menu tematických večerů se objeví den filmů o globálních změnách klimatu; další věnovaný ekonomické krizi, filmový maraton s výběrem ekofilmů nebo vítězné snímky mezinárodního festivalu Ekofilm 2008. Na programu je i dokument Život na dluh. Režisér Škrdlant v něm popisuje, jak působí půjčky na psychiku, co vlastně znamená půjčit si a zamýšlí se nad tím, jak peníze vznikají a co jsou vlastně zač.
Součástí přehlídky je také úterní debata odborníků o možnostech, jak na změny klimatu. Zúčastní se jí ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová, poradce náměstka ministra životního prostředí Petr Holub i vedoucí programu energie Hnutí DUHA Martin Mikeska. Bude spojena s promítáním celovečerního zahraničního doku-dramatu Časy se mění, podnebí taky, který nás zavede do roku 2075, kdy se předpovědi o změně klimatu stávají skutečností.
Projekce probíhají ve velkém sále kina Art na Cihlářské ulici. Doprovodné akce jsou umístěny na dalších místech v moravské metropoli. Pondělní podvečer 11.5. je vyhrazen amatérským divadlům s ekologickou tématikou. Návštěvníci tak mohou zhlédnout například adaptaci slavné knihy Muž, který sázel stromy jako loutkovou stínohru v podání Okrašlovacího spolku při Katedře environmentálních studií.
Současně po celý týden probíhají v knihovně Jiřího Mahena a Literární kavárně Academia environmentálně laděná autorská čtení, jejímž spolupořadatelem je časopis Sedmá generace
Úplný program festivalu zájemci najdou na www.hnutiduha.cz/ekobiograf
Poznámky:
[1] Kompletní program letošního EkoBiografu:
Promítání ve velkém sále kina Art
vstup volný
Po 4.5. Ozvěny Ekofilmu
17:30 Slavnostní zahájení ve foyer kina Art
přípitek a bioobčerstvení
18:00–19:30 Vítěz Ekofilmu 2008
Zajatci bílého Boha, ČR, 2008, 52´, T. Ryška a S. Lichtag
Domorodý laoský kmen Akha žijící na území zlatého trojúhelníku se stává absurdní obětí rozvojových programů západních civilizací. Mladý český badatel se snaží složitou problematiku pochopit a uskutečňuje v oblasti dlouhodobý terénní výzkum. Postupem času se s vesničany natolik sblíží, že ho přijímají mezi sebe. Čím více však do problematiky mezinárodní pomoci proniká, stává se pro některé rozvojové a misijní organizace na území Thajska a Laosu nežádoucím. Za dramatických okolností je donucen tuto oblast opustit. Ve filmu přináší otřesná svědectví o praktikách i obětech západní “pomoci”.
beseda s režiséry
20:00–22:30 Lidské exkrementy jinak
Ve jménu růží, Francie, 2008, 52´, T. Berrod
Během svého života dokáže jediný člověk vyprodukovat až 6 tun výkalů. I když je toto téma důležité, zůstává tabu. Pro ty z vás s jemnější povahou budeme místo velké strany, fekálií, bobků, hoven, sraček, výkalů, kakání a hovínek používat voňavější šifru: růži. Budeme se zabývat naším největším tabu a zkoumat “růže” detailněji než kdy předtím. Budeme je trhat jeden okvětní lístek po druhém. Podíváme se na medicínu – proč jsou naše květy dne zásadní pro naši fyziologii. Na historii – co nám říkají o našem původu. A technologii – jak se tyto voňavé malé kvítky dají použít jako zdroj energie, dokonce jako potrava. Naše fascinace tímto kvítkem dokonce vedla alchymisty a umělce k jeho přetavování ve zlato a k vymýšlení strojů, které vytvářejí umělé verze našich květinových přátel. Tak pojďte s námi na růžemi vystlanou cestu odhalení...
Neopěvovaní hrdinové hory Jade, Tchaj-van, 2007, 23´, Chia-chun Huang
Většina lidí se čištění záchodu vyhýbá. Existuje ale skupina dobrovolníků, kteří vyšplhají 3000 metrů nad moře, aby vyčistili záchod na vrcholku hory Jade. A není to jen tak obyčejný záchod. Jde o experimentální zařízení, které umožňuje proměnit lidský odpad v hnojivo. Pokud bude tento experiment úspěšný, bude mít velký vliv na výstavbu záchodů v nedostupných oblastech, na snahy o ochranu přírody a vodních zdrojů. Jenže vyčistit tento záchod představuje třídenní výlet. Chen Ta-sen, jeden z dobrovolníků, čistí záchod třikrát měsíčně už rok. Co ho k tomu vede? Možná jeho láska ke krajině a vděk lesu a hoře.
Út 5. 5. Velká výzva – has, co tě pálí
18:00–19:30
Horko v Česku, ČR, 2008, 57´, L. Jablonská
Velké klimatické změny, k nimž v posledních desetiletích na Zemi dochází, budou mít v různých částech světa různé dopady. Česko patří díky své poloze k zemím, které by nemusely mít z těchto dopadů tak velké obavy – tající ledovce a zvedající se hladiny moří jsou daleko, ničivé hurikány ani vyprahlé pustiny se tu také jen tak neobjeví. Přesto i u nás se globální změny klimatu projeví, a to rozmanitějšími způsoby, než bychom čekali. Dokument přibližuje některé z možných dopadů klimatických změn na Českou republiku. Především se však zaměřuje na to, jakým způsobem rezonuje téma „globální oteplování“ v české společnosti. Obáváme se nastávajících změn nebo si je vůbec nepřipouštíme? Cítíme odpovědnost za vlastní jednání, které může ve svém důsledku přispět ke zhoršení životních podmínek na druhé straně zeměkoule? Jsme ochotni změnit způsob svého života?
beseda o filmu
20:00–22:30
Časy se mění, podnebí taky, Francie a Kanada, 2008, 90´, M. Milne
Výpravné fiktivní doku-drama nás zavede do roku 2075, kdy se předpovědi o změně klimatu vyřčené na počátku 21. století stávají skutečností. Důsledky globálního oteplování se začínají projevovat v každodenním životě lidí na celém světě. Film se zaměřuje především na osudy tří postav: mladou Francouzku, která má kvůli suchu a horku velké problémy s udržením rodinné vinařské tradice, ekologickou aktivistku z Hamburku, kterou naopak sužují neustálé přívaly deště, a afrického mladíka, jenž musí odejít ze své vyprahlé domoviny a hledat obživu pro sebe i svou rodinu v Evropě. Shodou okolností se nakonec dostane právě do Francie…
Panelová diskuse: jak na změny klimatu - ředitelka Ekologického institutu Veronica Yvonna Gaillyová, poradce náměsta ministra životního prostředí Petr Holub a vedoucí programu Hnutí DUHA Martin Mikeska
St 6. 5. Ekonomická krize hryže
18:00–19:30
Základní příjem, Něměcko, 2008, 99´, D. Häni a E. Schmidt
V posledních letech se v různých zemích světa – nejen v Evropě a Severní Americe, ale i v Brazílii, Jihoafrické republice a jinde – stále více diskutuje o zavedení všeobecného základního příjmu. Každá osoba při dovršení věku dospělosti by měla právo na vyplácení ničím nepodmíněné peněžní částky.
Pojetí všeobecného základního příjmu jakožto občanského práva je výhodné proto, že zvětšuje svobodu všech a zároveň zachovává rovný přístup ke každému a respektuje různá pojetí života jednotlivých osob. Otázky však vyvolává jeho komplexnější zdůvodnění, zejména v souvislosti se získáváním finančních zdrojů na jeho vyplácení a s tím, jak ho vyplácet.
20:00–22:30
Kdo je chudý a kdo bohatý…, ČR, 1994, 58', T. Škrdlant
Anatomie sociálních rozdílů v postkomunistické společnosti
Život na dluh, ČR, 2006, 27´, T. Škrdlant
Zamyšlení nad novodobým fenoménem. Co znamená půjčit si? Jak půjčka působí na psychiku? Kdy se začne utahovat smyčka a naskočíme do koloběhu dalších půjček? Jakou roli v tom má stát? Téma rozebírají nejen ekonomové a novináři, ale také lidé, kteří si půjčili a různě svoji situaci zvládají. Film nás přivádí i k zamyšlení nad tím, jak peníze vznikají a co jsou vlastně zač.
panelová diskuse: ekonomická krize
Ekobibliograf – environmentálně laděná autorská čtení
knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4
Po 4. 5. 17:00
Miroslav Bárta - Něco překrásného končí: kolapsy v přírodě a společnosti – četba i promítání
St 6.5. 17:00
doc. RNDr. Karel Hudec, DrSc - Záhadné zvíře: o objevování nového přirodovědného druhu v Brně - svěrákovsky laděná četba a promítání
Literárná kavárna Academia, nám. Svobody 13
Út 5.5. 17:00
Naďa Johanisová - Kde peníze jsou služebníkem, nikoliv pánem: výprava za ekonomikou přátelskou přírodě a člověku
Čt 7.5. 17:00
Ledvina - Do čista: vyzkoušené návody pro ekologickou domácnost
Po 11.5. 17:00
Jiří Zemánek - Integrální kultura a výzva globální proměny: čtení z knihy amerického sociologa Paula H. Ray a jeho ženy Sherry Ruth Anderson
Doprovodný program
klub Clubwash, Stará 23
Po 11. 5. 19:00
Bylo jednou jedno zvířátko - pohybové vystoupení Ondřeje Landy na téma význam přírody v životě druhu Homo.
Muž, který sázel stromy - Okrašlovací spolek při katedře Env. studií – Loutková stínohra podle slavné povídky Jeana Giona.
Koncert kapely Urband
vstupné 50 Kč
kavárna Trojka, Dům pánů z Kunštátu, Dominikánská 9
Út 12.5. 20:00
Filmový maraton - výběr ekofilmů - Bača Jano Červeň, Do vlastních rukou a Tambogrande: mangovníky, smrt a těžba
foyer kina Art 4.–6.5.
Výstava Ekologického institutu Veronica: Prima – klima
Pořádají: Nadace Veronica, Hnutí DUHA a Sedmá generace
Parneři: MŽP, Ekofilm, Město Brno, Jihomoravský kraj
ČSOP Veronica, Enviweb, Ekolist, Mahenova knihovna, Academia, Trojka, Poyry, Sita
|