Číslo týdne: 40. Najdou-li šéfové EU odvahu, sníží závislost na plynu o 40% a ušetří 500 miliard euro ročně. Efektivita je priorita i pro plýtvavou ČR
Šéfové Unie právě jednají o energetické bezpečnosti
Dovoz plynu do států EU může klesnout o 40 procent, pokud se dnes a zítra na summitu EU hlavy vlád shodnou na silném závazném cíli pro energetickou efektivitu. Vyplývá to z dopadové studie k navrhované energetické politice Unie, která unikla z Bruselu [1].
Podle studie při 40% snížení spotřeby energie do roku 2030 také klesne částka za dovoz fosilních paliv o 500 miliard EUR ročně.
Česká vláda dosud usilovala jen o slabý cíl pro snížení emisí skleníkových plynů, který by srazil závislost na dovozu o ubohých 9 % a znamenal zbytečně vydávat za dovoz fosilních paliv o 300 miliard ročně víc než je třeba. Bohuslav Sobotka se však může přiklonit k progresivním státům jako Německo, Dánsko či Řecko, které silný závazný cíl prosazují [2].
Naší zemi by se silná evropská politika více než hodila. Jsme rekordmany v plýtvání energií i v emisích skleníkových plynů. Zároveň máme obrovské možnosti, jak zvyšovat energetickou efektivitu. Experti spočetli, že spotřebu energie v českých domech můžeme snížit o 60 procent [3]. Již se současnými technologiemi a bez změny paliva může průmysl srazit spotřebu energie o celou čtvrtinu. To je dvojnásobek výroby jaderné elektrárny Temelín [4].
Nová progresivní odvětví průmyslu by zase rozhýbal závazný evropský cíl pro obnovitelné zdroje energie. EU je stále důležitým hráčem ve výrobě technologií pro čistou energetiku [5]. Státy jako Dánsko a firmy jako Siemens vedou globální žebříčky ve výrobě těchto technologií. Jak ukazuje příklad nejen Dánska, ale i ekonomické studie, k úspěchu je třeba silná domácí poptávka po těchto technologiích [6].
Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
"Bohuslav Sobotka a jeho evropské kolegyně a kolegové mají v ruce zásadní trumf ve sporu s Putinovým režimem. Mohou snížit evropský dovoz plynu o 40 procent a účty o 500 miliard euro ročně, stačí chtít a správně se rozhodnout.“
„Premiér Sobotka se však bude muset snažit i doma. Jeho vláda slíbila nasměřovat ekonomiku k větší energetické efektivitě a srazit dovoz ropy a plynu pomocí antifosilního zákona. Jeho příprava však stále ještě ani nezačala.“
Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace; telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz
Poznámky:
[1] https://www.foeeurope.org/sites/default/files/commission_ia_2030_energy_efficiency.pdf
[2] Ministers from 7 EU nations call for binding energy saving goal: http://uk.reuters.com/article/2014/06/17/eu-energy-efficiency-idUKL5N0OY4KQ20140617
[3] Zpráva Nezávislé odborné komise pro posouzení energetických potřeb České republiky v dlouhodobém časovém horizontu, Úřad vlády ČR, Praha 2008.
[4] Ekowatt: Studie možností úspor energie v českém průmyslu: http://www.velkavyzva.cz/content/files/DOKUMENTY/41/moznosti-efektivnosti-prumysl.pdf
[5] Why Europe should strengthen its 2020 climate action. A report by Climate Action Network Europe: http://www.climnet.org/resources/publications/can-europe-publications/doc_download/1819-can-europe-qwhy-europe-should-strengthen-its-2020-climate-actionq-feb-2011, Str. 10.
[6] Wangler, L.U. (2012): Renewables and innovation: did policy induced structural change in the energy sector effect innovation in green technologies? Journal of Environmental Planning and Management 56: 211-237