Číslo týdne: 14. O tolik procent snížily USA spotřebu ropy. Evropští lídři fosilní závislost stále neřeší

Hlavy Unie opět selhaly v řešení evropské energetiky navzdory prohlubující se ruské i klimatické krizi

Spojené státy spotřebovávají v současnosti méně ropy než v roce 1973. Tehdy ovšem byla americká ekonomika pouze třetinová. Za posledních sedm let klesla závislost na ropě o 14 procent. Vyplývá to ze zprávy renomované organizace Rada pro ochranu přírodních zdrojů (NRDC) [1].

Americký úspěch ostře kontrastuje s výsledky pátečního summitu EU. Šéfové vlád a Evropská komise minulý týden zcela nepochopitelně promarnili šanci dohodnout se na silné energetické politice, která by zajistila snižování dovozu ropy, plynu a uhlí. A to přestože měli v ruce výpočty expertů, že by snížení spotřeby fosilních paliv zajistilo růst ekonomiky o 4 % a pokles spotřeby ropy v EU - shodou okolností stejně jako v USA - o 14 %. Do roku 2030 by také klesl odliv peněz za dovoz fosilních paliv o 500 miliard EUR ročně [2].

Silný cíl pro snižování spotřeby energie neměl před summitem EU v plánu podpořit ani český premiér Sobotka. Přitom zrovna ČR se potýká se silnou závislostí na ropě a každý den - každý jeden den - za ni do Ruska a dalších postsovětských zemí pošle 290 milionů korun [3].

Naopak Německo, Dánsko, Řecko a další čtyři státy prosazují, aby EU se vydala cestou energetické efektivity a snižování dovozu paliv [4].

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Spojené státy se už mnoho let nesmiřují s nadměrnou a zbytečnou závislostí na ropě a vláda prosazuje chytrá opatření, která začínají šetřit přírodní zdroje a podporují ekonomiku. Lídři EU by si z toho měli vzít příklad, přestat jen mluvit a začít jednat. V pátek měli na evropském summitu jasná a podložená čísla, přesto se opět nedohodli. Třetí šanci budou mít na podzim. Doufejme, že je k akci nebudou muset rozhýbat až zavřené kohouty plynovodů.“

„Premiér Sobotka má do dalšího summitu EU dost práce i doma. Jeho vláda slíbila nasměřovat ekonomiku k větší energetické efektivitě a srazit dovoz ropy a plynu pomocí antifosilního zákona. Jeho příprava však stále ještě ani nezačala.“

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace; telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz 

 

Poznámky:

[1] NRDC Report: America’s (Amazingly) Good Energy News: http://www.nrdc.org/energy/energy-environment-report/files/energy-environment-report-2013.pdf

[2] European Commission Impact Assessment on the Energy Efficiency Review: https://www.foeeurope.org/sites/default/files/commission_ia_2030_energy_efficiency.pdf

[3] Statistika zahraničního obchodu http://apl.czso.cz/pll/stazo/STAZO.STAZO (kód KN8 pro  ropu je 27090090)

[4] Ministers from 7 EU nations call for binding energy saving goal: http://uk.reuters.com/article/2014/06/17/eu-energy-efficiency-idUKL5N0OY4KQ20140617

 

Šítky aktuality: