ČEZ slibuje čistou elektřinu - ale až po fúzi

Elektrárenská společnost ČEZ podmiňuje nabídku čisté energie z větrných, solárních či malých vodních elektráren převzetím regionálních rozvodných závodů.
ČEZ zatím nenabízí takzvaný zelený tarif zaručující zákazníkům, že elektřina, kterou odebírají, pochází z čistých obnovitelných zdrojů. Generální ředitel společnosti v dopise adresovaném Hnutí DUHA však uvedl, že "po začlenění REAS do skupiny ČEZ, a.s., bude naše společnost připravena...produkt poskytovat" [1]. Argumentuje tím, že předpokladem je "možnost oslovit s touto nabídkou i konečné zákazníky".
Společnost přitom už nyní může dodávat elektřinu přímo asi 400 velkých českých odběratelů, převážně průmyslových podniků. Právě jim je určena Duhová energie, ke které vede masivní marketingovou kampaň. Zákazníci Duhové energie si mohou z různých kategorií podle ceny a doby odběru. Technické řešení zeleného tarifu je ovšem v principu stejné.
V evropských zemích patří právě větší firmy, města a další instituce mezi nejdůležitější zákazníky zelených tarifů. Hnutí DUHA bude významné české odběratele přesvědčovat, aby čistou elektřinu od ČEZ požadovali.
ČEZ se 28 % podílí na českých exhalacích oxidu uhličitého, hlavní příčiny globálních změn klimatu. Elektřina, kterou dodává, pochází z povrchových dolů, uhelných elektráren a jaderných reaktorů.
Tiskový mluvčí ČEZ navíc v médiích řekl, že čistá elektřina "je ale čtyřikrát až šestkrát dražší než energie vyráběná dalšími zdroji" [2]. Přitom čeští komerční výrobci produkují větrnou elektřinu s náklady menšími než tři koruny za kilowatthodinu. Ve skutečnosti Západočeská energetika zákazníkům nabízí zelený tarif, za který průměrná domácnost zaplatí zhruba o 9 korun měsíčně více než za normální proud. ČEZ ovšem v Jeseníkách provozuje tři větrné elektrárny, které podle údajů společnosti kilowatthodinu vyrábí za 16 Kč/kWh. Provozní náklady tedy neodpovídají skutečným možnostem a jsou zaviněné provedením konkrétního projektu.
Karel Polanecký z Hnutí DUHA řekl:
"ČEZ podmiňuje nabídku čisté zelené elektřiny převzetím regionálních rozvodných společností - přitom k dodávkám červeného, žlutého, modrého a dalších tarifů v Duhové energii je nepotřebuje. Ve vyhrocené atmosféře kampaně na podporu fúze s distributory, kterou ČEZ vede, to zní trochu jako nabídka dobrého kšeftu: když vy podpoříte spojení, my budeme dodávat čistou elektřinu. Velkým odběratelům může ČEZ nabízet čistou elektřinu už nyní, neměl by se proto vymlouvat. V Duhové energii nenajdete zelený tarif, ve kterém odběratel může nakupovat zaručeně čistou elektřinu z větrných, malých vodních či solárních zdrojů."
Informační list o zelených tarifech a špinavé elektřině ČEZ: www.hnutiduha.cz/cistaenergie/info.htm
Poznámky:
[1] dopis Jaroslava Míla, generálního ředitele ČEZ, adresovaný Hnutí DUHA, 4.3.2003
[2] ČTK 19. února 2003